SHBA- Vietnam, partneritet strategjik

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, nisi këtë të diel një vizitë të shkurtër në Vietnam. Biden tha se gjatë vizitës së tij njëditore, shpresonte të arrihej përparim në çështje që lidhen me klimën dhe ekonominë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, nisi këtë të diel një vizitë të shkurtër në Vietnam, duke deklaruar se dy vendet kanë mundësi të ndikojnë tek e ardhmja e Indo-Paqësorit në dekadat e ardhshme.

Biden tha se gjatë vizitës së tij njëditore, shpresonte të arrihej përparim në çështje që lidhen me klimën dhe ekonominë.

“Vietnami dhe Shtetet e Bashkuara janë partnerë kritikë në atë që për ne përfaqëson një periudhë kritike”, i tha Biden sekretarit të përgjithshëm të Partisë Komuniste të Vietnamit, Nguyễn Phú Trọng, në nisje të takimit në selinë qendrore të partisë.

Trong tha se takimi përfaqësonte një “mundësi të shkëlqyer” për të zgjeruar marrëdhëniet dypalëshe. Ai falënderoi Bidenin për ftesën e tij për të vizituar Uashingtonin së shpejti.

Në këtë takim u njoftua se Vietnami i ngriti marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara në nivelin e partneritetit strategjik. Mes vendeve të tjera që Vietnami synon të njëjtin nivel marrëdhëniesh janë Kina dhe Rusia.

Ngritja e marrëdhënieve në të njëjtin nivel edhe me Shtetet e Bashkuara sugjeron se Vietnami synon të forcojë raportet ndërsa kompanitë amerikane dhe evropiane kërkojnë alternativa përveç fabrikave kineze.

Mes ngadalësimit ekonomik të Kinës dhe konsolidimit të pushtetit politik të presidentit Xi Jinping, presidenti Biden po shqyrton mundësitë për të afruar më shumë vende me Amerikën, përfshirë Vietnamin dhe Kamboxhian.

Tregtia në mes të Shteteve të Bashkuara dhe Vietnamit është rritur që nga viti 2019. Por, përparimi i mëtejshëm ka kufizime që lidhen me nevojën e përmirësimeve në infrastrukturën e Vietnamit, të aftësive të punëtorëve dhe të qeverisjes së tij.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika