Shefi i IEA-s, Fatih Birol: Rusia do ta humbasë betejën e energjisë

Drejtori ekzekutiv i IEA-s, ka thënë që Rusia nuk do ta ketë të lehtë t'i zëvendësojë klientët evropianë, sepse një pjesë të madhe të gazit rus e ka në Siberinë Perëndimore

Fatih Birol, drejtor ekzekutiv i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë (IEA).

Rusia do të humbasë betejën energjetike që po bën kundër Perëndimit, ka thënë drejtori ekzekutiv i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë (IEA).

“Pak para pushtimit të Ukrainë, rreth 65 për qind e eksporteve totale të gazit rus, shkoi në Evropë dhe 55 për qind e eksportit të naftës ruse shkoi në Evropë”.

“Evropa ishte treguar më i madh, klienti më i madh për Rusinë dhe Rusia e humbi këtë klient përgjithmonë. Klienti më i madh”, ka theksuar Birol.

Komentet e Birol i referohen veprimit hakmarrës që Bashkimi Evropian ka ndërmarrë në përgjigje të luftës në Ukrainë, një embargo pothuajse totale e naftës ndaj gazit rus dhe një shtytje shumë e shtrenjtë për të diversifikuar furnizuesit e gazit, kryesisht përmes gazit natyror të lëngshëm (LNG).

Ai ka shtuar se Rusia nuk do ta ketë të lehtë të zëvendësojë klientët evropianë, sepse një pjesë e madhe e gazit rus e ka në Siberinë Perëndimore dhe më pas rrjedh në Evropë përmes tubacioneve, raporton euronews.

Ndërsa, ndërtimi i tubacioneve të reja në Kinë ose Indi, mund të zgjasin deri në 10 vjet me një sasi të konsiderueshme teknologjie dhe investimesh.

Shija e redaktorit

Formacionet zyrtare, Itali-Shqipëri: Sylvinho me më të mirët, Spalletti sulmon

Italia dhe Shqipëria në ‘Signal Iduna Park” të Dortmundit, në ndeshjen hapëse për të dyja në Kampionatin Evropian 2024 e vlefshme për grupin B. Në...

Rrëfimi i fotoreporterit që xhiroi largimin e forcave serbe nga...

Prizreni, njëri ndër qytetet më të vizituara në Kosovë në periudhën e luftës nuk e kishte një pamje të tillë. Para 25 vjetësh kur edhe...

Granit Xhaka shpallet lojtari më i mirë i ndeshjes Hungari-Zvicër

Zvicra e ka nisur jashtëzakonisht mirë Kampionatin Evropian që po mbahet në Gjermani. “Helvetikët” triumfuan 1:3 ndaj Hungarisë në ndeshjen e cila u zhvillua në...

Të fundit nga rubrika