Shefi i OKB-së: Ka ardhur epoka e vlimit, korriku muaji më i nxehtë në histori

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, ka thënë të enjten se muaji korrik i këtij viti do të jetë më i nxehtë qëkur filloi matja e temperaturave

Fotografi ilustruese

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, ka shprehur shqetësimin e tij në lidhje me ndryshimet klimatike, duke vënë në dukje shpërqendrimin e temperaturave të larta gjatë muajit korrik të vitit 2023.

Ai ka deklaruar se ky muaj ka shënuar rekordet më të larta të temperaturave të regjistruara deri tani dhe viti 2023 mund të bëhet viti më i nxehtë qëkur filloi matja e temperaturave.

Guterres ka theksuar se klima e ngrohtë globale ka kaluar në një fazë më të ndezur, duke e quajtur situatën e tanishme si “epokë e zierjes globale”.

Ai ka njoftuar publikun se shkencëtarët njerëzore besojnë se njerëzimi është përgjegjës për ndryshimet klimatike dhe ka shtuar se vetëm shpejtësia e këtyre ndryshimeve është surprizuese.

“Ndryshimi klimatik është këtu. Është tmerruese. Dhe, ky është vetëm fillimi… Epoka e ngrohtësisë globale ka mbaruar, tani ka mbërritur epoka e zierjes globale”, ka thënë Guterres për media në New York.

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres.

Shefi i OKB-së ka dalë me një apel urgjent për veprime të menjëhershme dhe të mëdha për të trajtuar situatën klimatike.

Ai ka kritikuar ashpër sektorin e prodhimit të lëndëve djegëse fosile për ndikimin negativ në klimë dhe ka theksuar se duhet të ndërmerren hapa të rëndësishëm për të zvogëluar ndikimin e tyre në mjedis.

Guterres ka përshkruar pasojat e kësaj situate si të qarta dhe tragjike, me shumë vende të prekura nga vërshimet dhe zjarret, të cilat kanë krijuar humbje njerëzore dhe dëme të mëdha materiale.

“Pasojat janë të qarta dhe tragjike: vërshimet po i marrin me vete fëmijët, familjet po ikin nga zjarret, punëtorëve po iu bie të fikët nga temperaturat përvëluese”, ka thënë shefi i OKB-së.

Ai ka theksuar se ky është një problem i këtij shekulli dhe është e nevojshme të angazhohen përpjekje globale për t’i parandaluar ndikimet më të rënda të ndryshimeve klimatike.

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika