Shëndeti i zemrës: shmangia e disa ushqimeve për të pasur një zemër të shëndetshme

Ushqimi që hamë kontribuon në anët e mira dhe të këqija të shëndetit tonë. Nëse hani ushqim të mirë, përfitoni. Nëse hani ushqim të keq, shëndeti juaj vuan në afat të gjatë dhe jeni më të rrezikuar nga sëmundjet dhe çrregullimet që mund të shkurtojnë jetëgjatësinë tuaj

Edhe pse mbizotëron mendimi se sëmundjet e zemrës ndodhin kryesisht te të moshuarit, edhe të rinjtë nuk janë imunë ndaj këtij problemi

Përveç kësaj, mungesa e aktivitetit fizik, dieta e gabuar dhe zakonet e këqija të jetesës mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të ndryshme.
Për sa i përket numrit të jetëve të marra, sëmundjet kardiovaskulare zënë vendin e parë famëkeq. Kjo është arsyeja pse ekspertët paralajmërojnë se cilat ushqime mund të ndikojnë negativisht dhe përshpejtojnë plakjen e zemrës.

Mishi i përpunuar 
Mishi i përpunuar i të gjitha llojeve zakonisht ka shumë yndyra të ngopura, dhe madje edhe opsionet me pak yndyrë nuk mund t’i shpëtojnë një sasie të madhe kripe të përdorur në krijimin e tyre.
Drejtori i Programit të Shëndetit Kardiovaskular të Grave të Qendrës Mjekësore Wexner të Universitetit Shtetëror të Ohajos, Dr. Laxmi Mehta , thotë se kufizimi i kripës duhet të jetë një pjesë më e shpeshtë e dietave të shëndetshme, duke pasur parasysh se sa natriumi mund të ndikojë në presionin e lartë të gjakut dhe shëndetin e përgjithshëm të zemrës. Këtu janë disa mishra të përpunuar që duhen shmangur:

Pulë Rotisserie

Ka disa argumente që duhen bërë nëse pula Rotisserie është apo jo një lloj mishi i përpunuar. Por e vërteta mbetet se ky mish i gatuar paraprakisht zakonisht është i mbushur me natrium dhe yndyrna të ngopura. Dhe nuk mund ta kontrolloni mënyrën se si gatuhet, kështu që nuk e keni idenë se çfarë ka në të!

Proshutë
Shumica e kalorive në proshutë vijnë nga një komponent që është jashtëzakonisht i keq për zemrën: yndyra e ngopur. Kjo mund të rrisë nivelet e dëmshme të kolesterolit në trup, duke rritur rrezikun e goditjes në tru, sulmit në zemër dhe çështjeve të tjera. Konservantët e përdorur në proshutë janë shpesh po aq të rrezikshëm për t’u konsumuar.

·Salcice
Salcicet janë në të njëjtën varkë me proshutën. Ato janë të mbushura me yndyra të ngopura dhe ka një ton natriumi të pranishëm në opsionet me pak yndyrë, thotë pronarja dhe Masterja e Shëndetit Publik të Essential Nutrition For You, Rania Batayneh.

Mishi Deli
Shumë mishra ushqimorë kanë nitrat natriumi, i cili është një lloj konservuesi i pranishëm edhe në varietetet me pak yndyrë të mishrave të zakonshëm . Sipas themeluesit të Fisher Nutrition Systems dhe dietologes së licencuar , Suzanne Fisher, nitratet mund të shtojnë inflamacionin e brendshëm. Ky lloj inflamacioni nuk është i një varieteti pozitiv dhe potencialisht mund të çojë në aterosklerozë.

 Ushqime të shpejta
Ëmbëlsirat dhe ushqimet e shpejta duhet të shmangen sa më shumë që të jetë e mundur, sepse përmbajnë yndyra trans, sasi të mëdha erëzash, sheqer dhe përmirësues të shijes. E gjithë kjo ka një efekt negativ në shëndetin e trupit tonë.

 

Alkooli
Konsumimi i tepërt i alkoolit është një opsion jashtëzakonisht i dëmshëm – mund të prishë gjumin, të shkaktojë dehidrim dhe të rrisë rrezikun e goditjes në tru dhe sëmundjeve të zemrës. Alkooli mund të rrisë shanset e mpiksjes së gjakut dhe presionit të lartë të gjakut.

Konsumimi i tepërt i kafesë dhe pijeve që përmbajnë kafeinë
Konsumimi i tepërt i kafesë dhe pijeve me kafeinë mund të rrisë rrezikun e plakjes së parakohshme. Nëse pini më shumë se 1-2 gota nga kjo pije, një sasi e madhe kafeine mund të ketë një efekt negativ në zemër.

Mishi i skuqur dhe i kripur
Ushqimi i skuqur dhe i kripur mund të shkaktojë dehidrim, rritje të presionit të gjakut dhe shfaqjen e sëmundjeve të tjera kardiovaskulare. Për këtë arsye nuk duhet ta teproni me këtë ushqim.

Ushqimet “të shëndetshme” që janë të dobëta për shëndetin e zemrës

Shumë ushqime të tregtuara si të shëndetshme janë pikërisht ato – ushqime të tregtuara, duke u përpjekur të shiten nga kompani dhe biznese që janë të etur për të joshur turmën e ndërgjegjshme për shëndetin. Fatkeqësisht, këto ushqime shpesh kanë përbërës të fshehur që i bëjnë ato të dëmshme për shëndetin e zemrës . Këtu janë disa nga të cilat duhet të keni kujdes:

Kos me aromë
Kosi i thjeshtë grek pa aromë është i shëndetshëm, por varietetet me fruta të kosit shpesh janë të mbushura me shumë sheqer. Fisher thotë se ndonjëherë, kjo mund të jetë sa gjashtë lugë çaji ose më shumë!

Shufra energjie
Shufrat e energjisë përdoren shpesh si zëvendësues të vakteve, dhe disa janë më të shëndetshëm se të tjerët. Por një numër i konsiderueshëm i tyre shpesh janë shumë të përpunuara, të mbushura me sheqerna, konservues dhe aromatizues që bëjnë më shumë dëm sesa mirë.

Lëngje jeshile
Lëngjet jeshile janë paksa një element kryesor në komunitetet shëndetësore, por shumë lëngje jeshile që mund të blini nga restorantet ose dyqanet kanë të paktën dy racione në çdo filxhan, dhe kjo shton sheqerin dhe kaloritë.

Pije sportive
Shumica e njerëzve nuk kanë nevojë për më shumë se ujë për të rihidratuar veten. Besimi se kushdo që stërvitet ka nevojë për plotësimin e elektroliteve të tij është krejtësisht i rremë – vetëm atletët që stërviten shumë kanë nevojë për to! Pijet sportive janë të mbushura me shumë sheqer , dhe disa madje kanë më shumë se marrja e rekomanduar ditore.

Female drinking a fresh water from bottle.

Smoothie frutash
Smoothies tingëllojnë të shëndetshme, por ato shpesh vijnë në racione të mëdha dhe kanë shumë sheqer në to. Sigurohuni që së pari të dini se çfarë po ndodh në smoothies tuaj dhe mos harroni se ngrënia e frutave ju jep më shumë fibra sesa pirja e tyre. Këto fibra mund të ndihmojnë në balancimin e niveleve të lipideve të gjakut që e mbajnë zemrën tuaj të shëndetshme, thotë Fisher.

Salcat
Një burim i fshehur i përbërësve të dëmshëm për zemrën qëndron në salcat, salcat dhe salcat. Ju mund të mos e kuptoni se sa sheqer, kripë dhe yndyra të ngopura ekzistojnë në disa nga erëzat tuaja të preferuara. Këtu janë disa që mund t’ju habisin:

Salcë Barbecue
Shumë salcë për Barbecue kanë grumbuj natriumi në të. Ka disa opsione me më pak sheqer dhe më pak kripë, por gjithashtu mund të provoni t’i bëni vetë për rezultate emocionuese.

 Salca për sallatë me pak yndyrë
Veshjet me yndyrë të reduktuar zakonisht nuk kanë një shije të njëjtë me versionet e tyre yndyrore, që do të thotë se duhet të shtohet më shumë sheqer për të ruajtur shijen. Fisher shton se diçka që ka pak kalori ose yndyrë nuk është domosdoshmërisht e shëndetshme ose e mirë për zemrën.

Salcë Marinara
Salca Marinara dhe salcat e ngjashme të makaronave kanë shumë natrium dhe sheqer në to. Zakonisht mund të gjeni alternativa me pak natrium, por është gjithashtu një ide e mirë të bësh disa vetë.

Ketchup
Ketchup është një erëz klasike, por sipas kardiologut dhe korrespondentit kryesor mjekësor të Univision Network, Juan Rivera, është i mbushur me natrium. Në fakt, ketchup-i ka 14% të marrjes së rekomanduar ditore të natriumit nga Shoqata Amerikane e Zemrës në vetëm dy lugë gjelle. Ato lugë gjelle përmbajnë edhe 8 gram sheqer!

Ushqimet e skuqura

Sipas studimeve, individët që konsumojnë rregullisht shumë ushqime të skuqura janë në rrezik më të lartë të vdekjes për shkak të sëmundjeve të zemrës dhe arterieve. Vetëm kjo është më se e mjaftueshme për t’ju thënë se ushqimet e skuqura nuk kanë shumë efekte pozitive në shëndetin tuaj. Këtu janë disa ushqime të skuqura që duhen shmangur:

Patate të skuqura
Patatet e skuqura janë po aq të skuqura sa mund të bëhet ushqimi! Patatet në vetvete kanë shumë përbërës që kontribuojnë në rrezikun e hipertensionit dhe diabetit. Shtimi i një faktori të skuqur në to – shpesh me shumë kripë për të mbaruar – e përkeqëson më tej këtë rrezik.

Pulë e skuqur
Pula e skuqur, për shkak të mënyrës se si gatuhet, mban shumë yndyrna trans, thotë Batayneh. Yndyrnat trans janë të lehta për t’u ripërdorur gjatë skuqjes së ushqimeve, kjo është arsyeja pse ato janë kaq të njohura, por janë ndërmarrë lëvizje për të reduktuar përdorimin e tyre.

Pulë e fërguar shumë

Pica
Pica në vetvete, si një brumë mielli i bardhë, ka shumë arsye për ta futur zemrën në telashe. Por shtimi i shtesave si mishi i përpunuar (si sallami dhe peperoni), djathrat dhe perimet turshi mund të përbëjnë më shumë se gjysmën e marrjes së rekomanduar ditore të natriumit!

Pizza

 

 

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika