Shënohet 133 vjetori i ”Eiffel Tower” në Paris

Kulla ‘’Eiffel’’ është një kullë me grila prej hekuri, e cila ndodhet në Champ de Mars, në Paris dhe është bërë ikonë ndërkombëtare franceze dhe një nga strukturat më të njohura mbarëkombëtare. Ajo është emëruar sipas inxhinierit Gustave Eiffel, kompania e të cilit projektoi dhe ndërtoi kullën.

Projektuesi i kullës, Gustave Eiffel

E mbiquajtur lokalisht “La dame de fer” (frëngjisht për “Zonjën e Hekurt”), ajo u ndërtua nga 1887 deri më 1889, si pjesa qendrore e Panairit Botëror të 1889-ës, e cila me datën 31 mars shënon 133 vjetorin e hapjes së saj. Fillimisht, u kritikua nga disa prej artistëve dhe intelektualëve kryesorë francezë për dizajnin e saj , por është kthyer në një ikonë kulturore globale të Francës dhe një nga strukturat më të njohura në botë. Kulla Eiffel është monumenti më i vizituar me një tarifë hyrjeje, ku 6.91 milionë njerëz u ngjitën në të, në vitin 2015.

Gjithashtu, Eiffel u bë monument historik më 1964 dhe u emërua pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s (“Paris, Bankat e Seins”) në vitin 1991.

Kulla është 330 metra e lartë, afërsisht e njëjta lartësi si një ndërtesë 81-katëshe dhe struktura më e lartë në Paris. Baza e saj është katrore, me përmasa 125 metra, në secilën anë. Gjatë ndërtimit të saj, Kulla Eiffel e kaloi Monumentin e Washingtonit për t’u bërë struktura më e lartë e krijuar nga njeriu në botë, një titull që e mbajti për 41 vjet, derisa ndërtesa Chrysler në New York u përfundua në vitin 1930. Ishte struktura e parë në botë për të kapërcyer lartësinë 200 dhe 300 metra. Për shkak të shtimit të një antene transmetimi në majë të kullës më 1957, ajo tani është më e lartë se ndërtesa Chrysler me 5.2 metra.

Duke përjashtuar transmetuesit, Kulla Eiffel është struktura e dytë më e lartë në Francë, pas Viaduktit Millau.

Kulla Eiffel

Kulla ka tre nivele për vizitorë. Biletat mund të blihen për t’u ngjitur me shkallë ose ashensor në nivelin e parë dhe të dytë. Ngjitja nga niveli i tokës në nivelin e parë është mbi 300 shkallë, ashtu siç është ngjitja nga niveli i parë në të dytin. Edhe pse ka një shkallë në nivelin e lartë, zakonisht është e arritshme vetëm me ashensor. Si niveli i parë dhe i dytë, përfshijnë restorante.

Kulla Eiffel

Nëse do të flisnim për numrin e vizitorëve, Kulla Eiffel mbetet pa dyshim, monumenti më i vizituar dhe më i njohur në botë.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika