Shënohet 23-vjetori i demilitarizimit të UÇK-së

Të martën e 21 qershorit 1999, UÇK u demilitarizua me marrëveshjen për formimin e Ushtrisë së Kosovës në vijat e Gardës Kombëtare të SHBA-së

Ilustrim

Të martën e 21 qershorit, u shënua 23 vjetori i demilitarizimit të UÇK-së, në këtë proces ishin të përfshira detaje si fazat e dorëzimit të armëve, kalimin e një pjese të pjesëtarëve të UÇK-së në polici e të tjera.

Në këtë marrëveshje ishte paraparë formimi i Ushtrisë së Kosovës në vijat e Gardës Kombëtare të SHBA-së.

Derisa u bë demilitarizimi i UÇK-së, i cili zgjati 90 ditë, në shtator të vitit 1999 u nënshkrua marrëveshja për formimin e TMK-së si forcë reaguese në rast të katastrofave natyrore.

Marrëveshjen e demilitarizimit të UÇK-së e nënshkruan Hashim Thaçi në pozitën e kryekomandantit të UÇK-së, Mike Jackson, komandant i KFOR-it Agim Çeku në pozitën e shefit të shtabit të UÇK-së dhe është pranuar nga gjenerallejtënant.

 

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Përfundon seanca ndaj infermiereve, prokuroria kërkon paraburgimin e tyre (VIDEO)

Ka përfunduar seanca gjyqësore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tri infermiereve të cilat dyshohen se e kanë keqtrajtuar një grua në Qendrën...

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Të fundit nga rubrika