Shërbimi Korrektues i Kosovës shënon përvjetorin e 24-të të themelimit

Në këtë të premte, Shërbimi Korrektues i Kosovës (ShKK) ka shënuar përvjetorin e 24-të të themelimit dhe të diplomimit të gjeneratës së 43-të të zyrtarëve korrektues

Shërbimi Korrektues i Kosovës(SHKK), sot ka shënuar përvjetorin e 24-të të themelimit dhe të diplomimit të gjeneratës së 43-të të zyrtarëve korrektues.

Në këtë ceremoni do të marrin pjesë kryeministri Albin Kurti, ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, drejtori i përgjithshëm i Shërbimit Korrektuese të Kosovës, Ismail Dibrani dhe përfaqësues të tjerë të institucioneve vendore dhe ndërkombëtare.

Ceremonia mbahet në ambientet e Ministrisë së Drejtësisë, duke filluar nga ora 09:00.

Shërbimi Korrektues i Kosovës ka filluar punën më 28 nëntor të vitit 1999, fillimisht me hapjen e Qendrës së parë të Paraburgimit në Prizren për të vazhduar pastaj me hapjen e qendrave të tjera korrektuese nëpër qendrat më të mëdha të vendit.

Në prill 2000 është rekrutuar dhe trajnuar gjenerata e parë prej 60 oficerëve korrektues, të cilët me sukses përfunduan trajnimin dhe pastaj filluan punën në Qendrën e Paraburgimit në Prizren.

Që nga ajo kohë, Shërbimi Korrektuese i Kosovës në radhët e veta numëron 1386 staf të uniformuar dhe 283 staf civil, profesional dhe mbështetës, të trajnuar dhe përkushtuar për përmbushjen e misionit të SHKK-së.

Shërbimi Korrektues i Kosovës është anëtar i Shoqatës Ndërkombëtare të Korrektimeve dhe Burgjeve, ICPA. /KP

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika