Shiffrini shënon fitoren e 86-të në Kupë të Botës

Pritja e Mikaela Shiffrinit për ta barazuar rekordin e fitoreve të Ingemar Stenmarkut në skijim alpin në Kupë të Botës tashmë i ka ardhur fundi

Pritja e Mikaela Shiffrinit për ta barazuar rekordin e fitoreve të Ingemar Stenmarkut në skijim alpin në Kupë të Botës, tashmë ka mbaruar.

27-vjeçarja e regjistroi fitoren historike, të 86-tën në karrierën e saj. Rekordin me 86 fitore në Kupë të Botës, suedezi Stenmark e kishte vendosur në vitin 1989.

Shiffrini triumfoi në garën e sllallomit të madh në Are të Suedisë të premten. Shiffrini fitoi me kohë të kombinuar prej 1 minutë, 54 sekondave e 64 të qindtave.

Ajo përfundoi garën para italianes Federica Brignone dhe skitares suedeze, Sara Hector.

Ylli i ekipit të SHBA-ve regjistroi fitoren e 20-të në sllallom të madh, dhe barazohet me zviceranen Vreni Schneider, për më së shumti fitore në Kupë të Botës në këtë disiplinë.

Shiffrin fitoi garën e saj të parë të Kupës së Botës në Are, një sllallom në dhjetor 2012, dhe më pas fitoi dy medalje të arta në botët 2019 në resortin suedez. Ishte gjithashtu vendi ku ajo duhej të garonte sërish në mars 2020 pas vdekjes së babait të saj muajin e kaluar, por garat u anuluan për shkak të pandemisë së koronavirusit.

“Kam pasur shumë përvoja të ndryshme këtu,” tha Shiffrin pas vrapimit të saj të parë të premten. “Kam ndjerë gjithçka që mund të ndjeni këtu, kështu që është e veçantë të kthehem.”

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika