SHISH: Shtetet jo miqësore po rrezikojnë rajonin

Helidon Bendo, Shef i Shërbimit Informativ Shtetëror (SHISH), ka raportuar më 19 prill në Komisionin për Sigurinë Kombëtare të Kuvendit të Shqipërisë, mbi aktivitetin e institucionit që drejton

Drejtuesi i SHISH-it e ka ngritur alarmimin për pranin e aktiviteteve të shërbimeve të huaj të cilat nëpërmjet propagandës, dezinformimit dhe sulmeve kibernetike janë duke bërë përpjekje për destabilizim të rajonit.

Prania e aktivitetit të shërbimit të huaja, të cilat ju takojnë  shteteve jo mike, kanë për qëllim t’i përkeqësojnë raportet e Shqipërisë me Aleancën Veri Atlantike (NATO), por këto aktivitet janë evidentuar nga ana e SHISH-it.

Qëllimet e tyre nuk ndalën vetëm me kaq po kanë edhe synime tjera siç është pengimi i rajonit për tu anëtarësua në Bashkimin Evropian (BE).

Logo e Shërbimit Informativ të shtetit Shqiptar

Konfliktet në mes vendeve Ballkanike janë duke u shfrytëzuar nga shtete të treta ka thënë Bendo gjatë raportimit në komision.

Shërbimi është në krye të detyrës duke ju kundër-vyer kësaj veprimtarie të shërbimeve nga vendet jo mike të Shqipërisë, të cila po operojnë kundër interesave kombëtare dhe NATO-s, është shprehur ai.

Sipas shefit të SHISH-it, “këto shtete e shërbime jomiqësore me Shqipërinë, përdorin aktivitetet klasike dhe hibride për realizimin e synimeve të tyre”.

“Në veprimtaritë e spiunazhit, ato përdorin një kombinim të metodave të mbyllura dhe të hapura, që përfshijnë propagandën, dezinformomini, sulmet kibernetike, grumbullimin e informacionit sensitiv nëpërmjet ndërhyrjes në rrjetet kompjuterike, për qëllime spiunazhi kibernetik, për të realizuar aktivitete/operacione influence informative dhe psikologjike”, ka deklaruar Bendo.

Sipas tij, situata në rajon është karakterizuar nga zhvillime të brendshme politike të brishta, “të cilat kanë sjellë paqëndrueshmëri qeverisëse në disa shtete”.

Nga ana e Shqipërisë, janë marrë masa “si adaptimi i metodave të reja dhe bashkëkohore për t’iu përgjigjur këtyre kërcënimeve”, ka deklaruar ai.

Drejtuesi i Shërbimi informativ shqiptar ka thënë se është i gatshëm për t’i përballuar me sulmet kibernetike nga vendet jo mike edhe është duke i rritur kapacitete e veta për të ruajtur sigurinë kombëtare.

 

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika