Shitet në ankand fotografia e princeshës Diana, që s’duhej të publikohej kurrë

Fotoja e ndaluar e princeshës Diana që nuk duhej të publikohej kurrë – BotaPressNjë foto e Princeshës Diana të Anglisë, e cila sipas një tabloidi britanik ishte e papërshtatshme për botim, u shit në një ankand në SHBA për 18,306 dollarë.

Fotoja bardh e zi ka përmasa 20×25 cm dhe është realizuar në fillim të viteve të ’80-ta. Siç mund ta shihni vetë, fotoja tregon princeshën në një shtëpi malore, ndoshta në Francë, duke buzëqeshur para kamerës, ndërsa është mbështetur në gjunjët e një të riu rreth të njëjtës moshë, i cili po lexon një libër.

Në të shfaqet edhe një fytyrë dhe një shishe uiski, por më e çuditshmja është mbishkrimi “Nuk duhet publikuar” në foto. Në anën e pasme është data 26 shkurt 1981, dy ditë pasi Buckingham njoftoi martesën e afërt të Princit Charles me Diana Spencer.

Fotoja nuk tregon asgjë tronditëse, por vetëm fakti që është realizuar menjëherë pas shpalljes zyrtare të dasmës mbretërore, bëri që mediat britanike të vendosin të mos e publikojnë foton e Dianës me një të ri, përveç me Charles.

Princess Diana slip up: How Diana said the wrong name in vows amid Royal Wedding nerves | Royal | News | Express.co.uk

Shtëpia e ankandeve me qendër në New Hampshire sqaroi se fotografia vjen nga fondacioni privat Caren Archive, i cili tetë vjet më parë mori arkivin fotografik të Daily Mirror.

“Mediat britanike e kanë identifikuar të riun: ky është Adam Russell, stërnipi i ish-kryeministrit Stanley Baldwin ”, ka thënë kompania në një deklaratë, e cila nuk zbuloi emrin e blerësit të fotos.

Sipas RR Auctions, çmimi për një foto të tillë normalisht do të ishte 1000 dollarë, por ishte shprehja “Nuk duhet të publikohet” që e ngriti aq shumë vlerën e saj.

Princesha Diana vdiq në një aksident automobilistik në Paris, në gusht të vitit 1997 pas ndarjes nga Princi Charles.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika