Shkëmbimi i plotë i të burgosurve nga Irani dhe SHBA

Shtetet e Bashkuara dhe Irani realizuan të hënën një marrëveshje për shkëmbimin e të burgosurve që përfshinte lirimin e pesë amerikanëve, për të cilët qeveria amerikane thotë se ishin ndaluar padrejtësisht në Iran

Siamak Namazi dhe Morad Tahbaz, të cilët u liruan gjatë një marrëveshjeje të shkëmbimit të të burgosurve midis SHBA-së dhe Iranit, mbërrijnë në Aeroportin Ndërkombëtar të Dohas, Katar më 18 shtator 2023.

Shtetet e Bashkuara dhe Irani realizuan të hënën një marrëveshje për shkëmbimin e të burgosurve që përfshinte lirimin e pesë amerikanëve, për të cilët qeveria amerikane thotë se ishin ndaluar padrejtësisht në Iran.

Tre nga amerikanët në shkëmbim u identifikuan si Siamak Namazi, Emad Shargi dhe Morad Tahbaz, të cilët së bashku me dy amerikanët e tjerë ishin në arrest shtëpie në pritje të transferimit.

“Emad Shargi, Siamak Namazi, Morad Tahbaz dhe dy shtetas të tjerë amerikanë janë larguar nga Irani dhe po kthehen në shtëpi pasi kanë vuajtur mizori të papërshkrueshme si të burgosur të regjimit iranian, disa prej shumë vitesh. Ne nuk kemi prioritet më të madh se kthimi në shtëpi i amerikanëve që janë ndaluar gabimisht”, ka thënë Sekretari Antony Blinken.

Zyrtarë të lartë të administratës së Bidenit u thanë gazetarëve se logjistika e shkëmbimit përfshinte një aeroplan të Katarit që udhëtonte nga Irani në Doha që mbante pesë amerikanët e liruar, të shoqëruar nga nëna e Namazit dhe gruaja e Tahbazit, të cilët më parë nuk kishin mundur të largoheshin nga Irani.

Nga Doha, grupi do të fluturonte për në Uashington për t’u ribashkuar me familjet e tyre. Zyrtarët thanë se të gjithë do të kenë akses në shërbimet e rimëkëmbjes dhe riintegrimit të ofruara nga Departamenti i Mbrojtjes i SHBA.

Pesë iranianë të akuzuar ose të dënuar për krime jo të dhunshme në Shtetet e Bashkuara morën mëshirë sipas marrëveshjes: Kaveh Lotfolah Afrasiabi, Mehrdad Ansari, Amin Hasanzadeh, Reza Sarhangpour Kafrani dhe Kambiz Attar Kashani

Zyrtarët e administratës Biden thanë se iranianët të cilëve u mungonte një status ligjor në Shtetet e Bashkuara do të ktheheshin në Iran përmes Dohas.

Ansari dhe Kafrani nuk kanë status ligjor në SHBA. Afrasiabi dhe Hasanzadeh janë banorë të përhershëm në SHBA, ndërsa Kashani është një shtetas iranian-amerikan i dyfishtë.

Ansari dhe Kashani po vuanin dënimet me burgim federal, ndërsa Afrasiabi, Hasanzadeh dhe Kafrani ishin në lirim të mbikëqyrur para gjykimit.

Marrëveshja përfshinte gjithashtu që Shtetet e Bashkuara të lejonin 6 miliardë dollarë në fondet iraniane të ngrira nën sanksionet amerikane të transferoheshin nga llogaritë në Korenë e Jugut në llogaritë në Katar.

Fondet janë të destinuara për përdorim vetëm për qëllime humanitare, si ushqime, ilaçe dhe produkte bujqësore.

Zyrtarët e administratës Biden u thanë gazetarëve se sistemi është krijuar në një mënyrë që ata kanë shumë besim se kërcënimi i devijimit të parave për qëllime të tjera është shumë i ulët dhe nëse ka një devijim, llogaritë do të mbyllen.

Zyrtarët thanë se përveç shkëmbimit të të burgosurve, Shtetet e Bashkuara po lëshojnë gjithashtu sanksione të reja sipas Aktit Levinson pasi i bëjnë thirrje Iranit të japë një llogari të plotë të asaj që ndodhi me Robert Levinson, një ish-agjent i FBI-së, i cili u zhduk në Iran në mënyrë misterioze. rrethanat në vitin 2007 dhe supozohet se ka vdekur.

Të sanksionuarit përfshijnë ministrinë e inteligjencës së Iranit dhe ish-presidentin iranian Mahmoud Ahmadinexhad./VOA

Zyrtarët amerikanë paralajmëruan gjithashtu për potencialin që Irani të vazhdojë të përdorë amerikanët e arrestuar si pazare dhe thanë se nuk ka asnjë arsye që dikush me pasaportë amerikane të udhëtojë në Iran.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika