Shkencëtarët zbulojnë një grup të ri të llojit të gjakut

Grupi i ri i gjakut të zbuluar quhet “Er”, dhe ka gjithsej pesë antigjene ER në këtë grup, bazuar në variacionet gjenetike. Lloji i gjakut mund të shkaktojë që qelizat imune të sulmojnë qelizat e papërputhshme, gjë që ka ndodhur në raste të tjera ku grupet e gjakut janë të papajtueshme

Foto ilustrim

Shkencëtarët kanë zbuluar një sistem të ri të rrallë të grupeve të gjakut, dhe ka hapur një mister disa dekadash në procesin e klasifikimit të grupeve të gjakut.

Gjetjet, të publikuara muajin e kaluar në revistën Blood, kanë zgjidhur një mister 30-vjeçar që rrethon bazën e tre proteinave të njohura, por të pakarakterizuara gjenetikisht në gjak që nuk përshtateshin në asnjë sistem të njohur grupor.

“Kjo punë tregon se edhe pas gjithë hulumtimit të kryer deri më sot, qeliza e thjeshtë e kuqe e gjakut mund të na befasojë”, ka thënë në një deklaratë bashkëautori i studimit Ash Toye.

Lloji i gjakut i një personi në përgjithësi përcaktohet nga prania ose mungesa e proteinave në sipërfaqen e qelizave të kuqe të gjakut.

Foto ilustrim

Ndërsa, koncepti i grupeve të gjakut si ABO ose Rh (plus ose minus) është i popullarizuar, ka edhe shumë grupe të tjera të rëndësishme të gjakut, theksuan shkencëtarët, duke përfshirë ato nga Universiteti i Bristolit në Mbretërinë e Bashkuar.

Zbulimet e reja rreth grupeve të gjakut dhe klasifikimit të tyre kanë rëndësi klinike në transfuzion pasi çdo mospërputhje mund të shkaktojë një sulm nga sistemi imunitar i një personi.

Nëse ka një mospërputhje midis gjakut të një personi dhe gjakut të një tjetri, ekziston mundësia që sistemi imunitar i një personi të gjenerojë antitrupa kundër një proteine antigjeni të grupit të gjakut që nuk e mbartin.

Këto antitrupa më pas flamurin qelizat që mbajnë antigjen për shkatërrim nga përbërës të tjerë të sistemit imunitar. Zbulimet e reja rreth grupeve të gjakut dhe klasifikimit të tyre kanë rëndësi klinike në transfuzion pasi çdo mospërputhje mund të shkaktojë një sulm nga sistemi imunitar i një personi.

Nëse ka një mospërputhje mes gjakut të një personi dhe gjakut të një tjetri, ekziston mundësia që sistemi imunitar i një personi të gjenerojë antitrupa kundër një proteine ​​antigjeni të grupit të gjakut që nuk e mbartin.

Këto antitrupa luftojnë me qelizat që mbajnë antigjen për shkatërrim nga përbërës të tjerë të sistemit imunitar. Në disa raste, hulumtimet kanë treguar gjithashtu se në rast të mospërputhjes mes nënës dhe foshnjës së saj, antitrupat në gjakun e nënës mund t’i shkaktojnë probleme fëmijës së palindur.

Foto ilustrim

Studiuesit vlerësuan gjakun e individëve me antitrupa kundër një koleksioni antigjenesh të quajtur Er, të cilët u vëzhguan për herë të parë mbi 30 vjet më parë.

Ndërkaq, ata vëzhguan ndryshime specifike në gjenin që kodon proteinën Piezo1, e cila përdoret nga qeliza e kuqe për të kuptuar se kur është duke u shtrydhur, tek këta individë, raporton The Independent. Kjo proteinë ka treguar se kërkohet që antigjeni Er të shtohet në sipërfaqen e qelizës.

Ndryshimet në proteinë, thanë shkencëtarët, do të rezultonin në prodhimin e një proteine ​​të ndryshuar në sipërfaqen e qelizave të qelizave të kuqe të gjakut tek këta njerëz.

Duke përdorur sekuencën e ADN-së dhe teknikat e modifikimit të gjeneve, studiuesit mund të tregojnë se Er është një sistem i ri i grupit të gjakut.

Gjithashtu, gjetjet kanë rëndësi në rezultatet e shtatzënive, vuri në dukje studimi.

Antitrupat në dy gra shtatzëna kundër dy antigjeneve Er të sapo zbuluar të raportuar në studim u shoqëruan me humbjen e foshnjave të tyre.

“Antrupat e drejtuar kundër dy antigjeneve të reja Er me incidencë të lartë lidhen me sëmundje të rënda hemolitike të fetusit dhe të porsalindurit,” shkruajnë studiuesit në studim.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika