Shkolla mjekësore e New York-ut ofron studim falas për studentët pas donacionit 1 miliard dollarësh

Ruth Gottesman, një ish-profesor në shkollën e Bronksit, ka bërë një donacion prej 1 miliard dollarësh për Kolegjin e Mjekësisë “Albert Einstein” në New York, duke mundësuar shkollim falas për studentët, për t'u dhënë atyre mundësinë për të ndjekur karrierën mjekësore

Kolegji i Mjekësisë "Albert Einstein", në New York.

Një shkollë mjekësore në qytetin e New York-ut do t’u ofrojë studentëve studim falas pas një donacioni prej 1 miliard dollarësh nga e veja 93-vjeçare e një investitori të madh në “Wall Street”.

Donacioni për Kolegjin e Mjekësisë “Albert Einstein” erdhi nga Dr. Ruth Gottesman, një ish-profesor në shkollën e Bronksit.

Kjo është një nga donacionet më të mëdha të bëra ndonjëherë në një shkollë amerikane dhe është më i madhi i bërë ndonjëherë në një shkollë mjekësore.

Bronxi, rajoni më i varfër i qytetit të Nju Jorkut, renditet si më i “pashëndetshmi” nga 62 qarqet e shtetit të New York-ut.

Në një deklaratë, dekani i universitetit Dr Yaron Yomer ka thënë se dhurata “transformuese” “revolucionon rrënjësisht aftësinë tonë për të vazhduar tërheqjen e studentëve që janë të përkushtuar ndaj misionit tonë, jo vetëm atyre që mund ta përballojnë atë”, raporton BBC.

Shkollimi në shkollë është gati 59,000 dollarë çdo vit, duke i lënë studentët me borxhe të konsiderueshme.

Deklarata nga Ajnshtajni vuri në dukje se studentët në vitin e tyre të fundit do të rimbursohen për shkollimin e pranverës 2024, dhe nga gushti, të gjithë studentët, përfshirë ata që janë aktualisht të regjistruar, do të marrin shkollimin falas.

Rreth 50% e studentëve të vitit të parë të Einstein vijnë nga New York-u, ndërsa rreth 60% janë gra.

Në një intervistë për “The New York Times”, ajo kujtoi se burri i saj i vdekur i kishte lënë një “portofol të tërë aksionesh Berkshire Hathaway” kur vdiq, me udhëzimet për “bëj ç’të mendon se është e drejtë”.

“Dëshiroja të financoja studentët në Einstein, që të merrnin shkollim falas,” Dr. Gottesman ka thënë se e kuptoi menjëherë.

Ajo ka shtuar se ndonjëherë pyet veten se ç’mendonte burri i saj për donacionin.

“Unë shpresoj që ai po qesh dhe jo duke frirë fytyrën”,ka thënë ajo. “Ai më dha mundësinë për ta bërë këtë, dhe unë mendoj se ai do të ishte i lumtur – shpresoj kështu”.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika