Shkon në 25 numri i të vdekurve nga përmbytjet në Kentaki të ShBA-ve

Përmbytjet shkatërruese në Kentaki , kanë dërguar në  25 numrin njerëzve të vdekur dhe numri pritet të rritet, ndërsa shpëtimtarët po vazhdojnë kërkimin e të mbijetuarve

Një shtëpi që u zhyt pothuajse plotësisht nga përmbytjet në qarkun Breathitt, Kentucky, (fotografuar më 29 korrik 2022, Michael Swensen, GETTY IMAGES) AMERICA

Shiu i rrëmbyeshëm në fillim të kësaj jave shkaktoi përmbytje të paprecedentë në Kentaki-n lindor, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Ne kemi disa lajme të vështira për të ndarë nga Kentaki Lindor sot, ku jemi ende në fazën e kërkimit dhe shpëtimit. Numri ynë i vdekjeve është rritur në 25 të humbur dhe ky numër ka të ngjarë të rritet,” ka shkruar në Twitter guvernatori i Kentaki-t Andy Beshear.

Beshear më parë ka thënë se qindra njerëz ishin shpëtuar me varka që nga fillimi i përmbytjeve të mërkurën në mbrëmje, ndërsa helikopterët e Gardës Kombëtare kryen dhjetëra shpëtime nga ajri.

Disa zona raportuan se kishin marrë më shumë se 20 centimetra shi në një periudhë 24-orëshe.

Ndërsa, niveli i ujit në North Fork të lumit Kentucky në Whitesburg u rrit në 20 këmbët marramendëse brenda disa orësh, shumë mbi rekordin e tij të mëparshëm prej 14.7 këmbësh, njofton AFP.

Të shtunën ka pasur një ndalim të shiut, mirëpo pritet që të dielën të pritet më shumë shi dhe që rrezikon të rëndojë gjendjen edhe më shumë pjesëve  të përmbytura gjatë ditëve të fundit.

Përmbytjet në Kentakin lindor janë të fundit në një seri ngjarjesh ekstreme të motit që shkencëtarët thonë se janë një shenjë e ndryshimit të klimës.

Presidenti Joe Biden ka lëshuar një deklaratë fatkeqësie për përmbytjet në Kentaki, duke lejuar ndihmën federale për të plotësuar përpjekjet shtetërore dhe lokale për rimëkëmbjen e këtij vendi.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika