Shkon në 68 numri i të vdekurve në aksidentin më të rëndë ajror të Nepalit në 30 vjet

Dhjetëra njerëz kanë mbetur të vdekur, pasi një aeroplan me 72 persona në bord u rrëzua pranë një aeroporti në Nepalin qendror

Ekipet e shpëtimit punojnë për të tërhequr trupat nga rrënojat në vendin e rrëzimit të një avioni që mbante 72 persona në Pokhara në Nepalin perëndimor, 15 janar 2023. Foto Reuters

Të paktën 68 njerëz kanë mbetur të vdekur të dielën, kur një fluturim i brendshëm u rrëzua në qytetin Pokhara të Nepalit, ka njoftuar Autoriteti i Aviacionit Civil të vendit, ku edhe u bë përplasja më e rëndë ajrore në tri dekada.

Qindra punonjës të shpëtimit po pastronin kodrën ku avioni i Yeti Airlines, me 72 persona nga kryeqyteti Katmandu, u rrëzua, raporton BBC.

Kjo është përplasja më vdekjeprurëse e Nepalit që nga viti 1992, tregoi baza e të dhënave të Rrjetit të Sigurisë së Aviacionit, kur një Airbus A300 i Pakistanit International Airlines, u rrëzua në një kodër në afërsi të Katmandu, duke mbetur të vdekur të 167 personat në bord.

Ekipet e shpëtimit punojnë për të tërhequr trupat nga rrënojat në vendin e rrëzimit të një avioni që mbante 72 persona në Pokhara në Nepalin perëndimor, 15 janar 2023. Foto Reuters

Zyrtari i policisë, Ajay KC, ka thënë se punonjësit e shpëtimit kishin vështirësi për të arritur në vendin e ngjarjes në një grykë midis dy kodrave pranë aeroportit të qytetit turistik.

“Gjysma e aeroplanit është në shpatin e kodrës,” ka thënë Arun Tamu, një banor lokal, i cili ka treguar se arriti në vend disa minuta pasi avioni u rrëzua. “Gjysma tjetër ka rënë në grykën e lumit Seti”.

Kryeministri Pushpa Kamal Dahal thirri një mbledhje urgjente të kabinetit të tij dhe u kërkoi agjencive shtetërore të punojnë në operacionet e shpëtimit. Është ngritur një panel për të hetuar shkakun e rrëzimit.

Nga pasagjerët, 53 thuhet se janë nepalezë. Në aeroplan ishin pesë indianë, katër rusë dhe dy koreanë. Kishte gjithashtu një pasagjer nga Irlanda, Australia, Argjentina dhe Franca.

Aksidentet e aviacionit nuk janë të rralla në Nepal, shpesh për shkak të pistave të tij të largëta dhe ndryshimeve të papritura të motit që mund të shkaktojnë kushte të rrezikshme.

Një aeroplan i Tara Air u rrëzua në maj 2022, në rrethin verior të Nepalit të Mustang, duke lënë të vdekur 22 persona.

Në fillim të vitit 2018, 51 njerëz u vranë kur një fluturim SHBA-Bangla që udhëtonte nga Dhaka në Bangladesh, mori zjarr teksa u ul në Katmandu.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika