“Shota”, vetura e parë ushtarake e blinduar shqiptare

“Shota”, vetura e parë ushtarake e blinduar “Made in Albania”

“Shota” është vetura e parë e blinduar ushtarake e prezantuar nga kompania “Timak”.

Para disa javësh Ministri i Mbrojtjes së Shqipërisë, Niko Peleshi kishte paraljmëruar për prototipin e makinës së parë të blinduar ushtarake, “Made in Albania”.

Peleshi kishte treguar se ekipi i “Timakut” përbëhet nga një ekip që ka 75 për qind vajza të reja, ku sipas njoftimit të tij, kjo kompani eksporton makina në 20 shtete të botës.

Në prezantimin e prototipit në një video në rrjete sociale tregohet se emri i veturës së parë të tillë është “Shota”.

“SHOTA, automjeti i parë ushtarak shqiptar, lindur nga zemra e kombit tonë dhe krijuar nga forca e grave të jashtëzakonshme. E fortë, sypatrembur, krenare – SHOTA mishëron frymën e inovacionit dhe fuqizimit”, shkruhet në përshkrim të videos.

Shija e redaktorit

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Kosova dhe Izraeli me marrëveshje për heqjen e vizave

Izraeli i ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i 50-të që mundëson lëvizje të lirë për kosovarët. Kështu ka...

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Të fundit nga rubrika