Shpallen nominimet për Oscar 2023

Filmi i çuditshëm dhe sentimental ““Everything Everywhere All at Once” ” kryesoi mes filmave të nominuar për çmimet e 95-të të Academy Awards të martën, duke shënuar 11 nominime. “All Quiet on the Western Front” dhe “The Banshees of Inisherin” pasuan me nëntë nominime secili

OSCAR

Nominimet për eventin më të rëndësishëm kinematografik, çmimet Oscar janë zyrtarisht publike.

Filmi i çuditshëm dhe sentimental “ Gjithçka Kudo Gjithnjë Përnjëherë ” kryesoi mes filmave të nominuar për çmimet e 95-të të Academy Awards të martën, duke shënuar 11 nominime.

“All Quiet on the Western Front” dhe “The Banshees of Inisherin” pasuan me nëntë nominime secili.

Blockbusters “Top Gun: Maverick” dhe “Avatar: The Way of Water” secili u nominua për filmin më të mirë, dhe ka shumë  yje midis të nominuarve. 

Të dy Rihanna dhe Lady Gaga u nominuan në kategorinë e këngës origjinale (për meloditë nga “Black Panther: Wakanda Forever” dhe “Top Gun: Maverick”, respektivisht), pasi veteranët në industri u njohën gjithashtu.

Këta aktorë përfshijnë Angela Bassett, e cila u nominua në kategorinë e aktores më të mirë dytësore për rolin e saj në “Black Panther: Wakanda Forever;” Jamie Lee Curtis në të njëjtën kategori për “Gjithçka Kudo Gjithë Përnjëherë”; Judd Hirsch në “The Fabelmans”, i nominuar për aktorin më të mirë dytësor; Colin Farrell në “The Banshees of Inisherin” dhe Brendan Fraser në “The Whale”, i nominuar për aktorin më të mirë; dhe në kategorinë e aktores më të mirë Cate Blanchett për “Tár”, Michelle Williams në “The Fabelmans” dhe Michelle Yeoh në “Everything Everywhere All at Once”.

Allison Williams, e cila së fundmi luajti në hitin horror “M3GAN” dhe Riz Ahmed, i cili mori një Oscar vitin e kaluar për rolin e tij në filmin e shkurtër “The Long Goodbye”, shpallën nominimet.

Çmimet e Akademisë do të mbahen të dielën, më 12 mars.

Shihni më poshtë listën e plotë të të nominuarve.

Best Picture:

 1. “All Quiet on the Western Front”
 2. “Avatar: The Way of Water”
 3. “The Banshees of Inisherin”
 4. “Elvis”
 5. “Everything Everywhere All at Once”
 6. “The Fabelmans”
 7. “Tár”
 8. “Top Gun: Maverick”
 9. “Triangle of Sadness”

“Women Talking”

“Everything Everywhere All At Once”

Actress in a supporting role

 1. Angela Bassett, “Black Panther: Wakanda Forever”
 2. Hong Chau, “The Whale”
 3. Kerry Condon, “The Banshees of Inisherin”
 4. Jamie Lee Curtis, “Everything Everywhere All at Once”
 5. Stephanie Hsu, “Everything Everywhere All at Once”

  Angela Bassett in ‘Black Panther Wakanda Forever’

 

Actor in a supporting role

Brendan Gleeson and Colin Farrell in “The Banshees of Inisherin.”
 1. Brendan Gleeson, “The Banshees of Inisherin”
 2. Brian Tyree Henry, “Causeway”
 3. Judd Hirsch, “The Fabelmans”
 4. Barry Keoghan, “The Banshees of Inisherin”
 5. Ke Huy Quan, “Everything Everywhere All at Once”

International feature film

 1. “All Quiet on the Western Front,” Germany
 2. “Argentina, 1985,” Argentina
 3. “Close,” Belgium
 4. “EO,” Poland

“The Quiet Girl,” Ireland

Peter Lanzani and Ricardo Darin star in “Argentina, 1985”

Documentary short

 1. “The Elephant Whisperers”
 2. “Haulout”
 3. “How Do You Measure a Year?”
 4. “The Martha Mitchell Effect”
 5. “Stranger at the Gate”

Documentary feature

 1. “All That Breathes”
 2. “All the Beauty and the Bloodshed”
 3. “Fire of Love”
 4. “A House Made of Splinters”
 5. “Navalny”

Original song

 1. “Applause” from “Tell It like a Woman”
 2. “Hold My Hand” from “Top Gun: Maverick”
 3. “Lift Me Up” from “Black Panther: Wakanda Forever”
 4. “Naatu Naatu” from “RRR”
 5. “This Is A Life” from “Everything Everywhere All at Once”

Animated feature film

‘Guillermo del Toro’s Pinocchio’
 1. “Guillermo del Toro’s Pinocchio”
 2. “Marcel the Shell With Shoes On”
 3. “Puss in Boots: The Last Wish”
 4. “The Sea Beast”
 5. “Turning Red”

Adapted screenplay

 1. “All Quiet on the Western Front”
 2. “Glass Onion: A Knives Out Mystery”
 3. “Living”
 4. “Top Gun: Maverick”

“Women Talking”

‘Glass Onion: A Knives Out Mystery’

Original screenplay

 1. “The Banshees of Inisherin”
 2. “Everything Everywhere All at Once”
 3. “The Fabelmans”
 4. “Tár”
 5. “Triangle of Sadness”

 Actor in a leading role

Austin Butler in ‘Elvis’

Actress in a leaading role

 1. Cate Blanchett, “Tár”
 2. Ana de Armas, “Blonde”
 3. Andrea Riseborough, “To Leslie”
 4. Michelle Williams, “The Fabelmans”
 5. Michelle Yeoh, “Everything Everywhere All at Once”
Jamie Lee Curtis, Michelle Yeoh in ‘Everything Everywhere All at Once’

Director

Paul Dano, Mateo Zoryan Francis-DeFord and Michelle Williams in The Fabelmans, co-written, produced and directed by Steven Spielberg.
 1. Martin McDonagh, “The Banshees of Inisherin”
 2. Daniel Scheinert and Daniel Kwan, “Everything Everywhere All at Once”
 3. Steven Spielberg, “The Fabelmans”
 4. Todd Field, “Tár”
 5. Ruben Ostlund, “Triangle of Sadness”

Production design

Margot Robbie plays Nellie LaRoy in ‘Babylon.’
 1. “All Quiet on the Western Front”
 2. “Avatar: The Way of Water”
 3. “Babylon”
 4. “Elvis”
 5. “The Fabelmans”

Cinematography

 1. “All Quiet on the Western Front”
 2. “Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths”
 3. “Elvis”
 4. “Empire of Light”
 5. “Tár”

Achievement in sound

 1. “All Quiet on the Western Front”
 2. “Avatar: The Way of Water”
 3. “The Batman”
 4. “Elvis”
 5. “Top Gun: Maverick”

Animated short film 

 1. “The Boy, the Mole, the Fox and the Horse”
 2. “The Flying Sailor”
 3. “Ice Merchants”
 4. “My Year of Dicks”
 5. “An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It”

Live action short film 

 1. “An Irish Goodbye”
 2. “Ivalu”
 3. “Le Pupille”
 4. “Night Ride”
 5. “The Red Suitcase”

Original score 

 1. “All Quiet on the Western Front”
 2. “Babylon”
 3. “The Banshees of Inisherin”
 4. “Everything Everywhere All at Once”
 5. “The Fabelmans”

Visual effects 

 1. “All Quiet on the Western Front”
 2. “Avatar: The Way of Water”
 3. “The Batman”
 4. “Black Panther: Wakanda Forever”
 5. “Top Gun: Maverick”

Film editing 

 1. “The Banshees of Inisherin”
 2. “Elvis”
 3. “Everything Everywhere All at Once”
 4. “Tár”
 5. “Top Gun: Maverick”

Makeup and hairstyling

 1. “All Quiet on the Western Front”
 2. “The Batman”
 3. “Black Panther: Wakanda Forever”
 4. “Elvis”
 5. “The Whale”
Brendan Fraser in ‘The Whale’

 

 

 

 

 

 

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika