Shpërthen kova e batalitit, punëtori rrëfen momentin e ngjarjes

Ditë më parë, një punëtori në kompaninë publike për pastrim “Ekroregjioni“ në Suharekë, iu rrezikua jeta pasi, duke ngarkuar bërllok në kamion, kova të batolitit me vaj ranë mbi fytyrën dhe trupin e tij, substancë kjo e ndaluar të hidhet në bërllok. Ai ka rrëfyer ditën e ngjarj

Punën e njëjtë e bënë tash e tri vite, por 29 prilli mund të ishte fatalë për të.

Është Gentian Qamaj, punëtori në kompaninë publike për pastrim “Ekoregjioni“ në Suharekë.

Substanca dëmtuese e cila është e ndaluar të hidhet në kosh të mbeturinave i kishte rënë Qamajt në trup e fytyrë.

Duke rrëfyer ngjarjen, ai bënë të ditur se punën për atë ditë nuk e ka ndërprerë pasi kompania kishte një arsyetim.

“Kemi marr bërllogun të një shpii dhe ka pas kanta dhe na i tham që smujm mi marr këto se është e ndalume aj tha ju duhet mi marr. Në momentin që i kemi ngarku ato kanë shpërthye. E kam vazhdua qashtu punën  pasi në firmë më kanë thënë se s’mundemi me të zëvendësua”, ka thënë Gentian Qamaj, punëtor.

E bashkë më të kishte qëlluar të jetë në ndërrim të punës edhe Jetish Muqa.

Ai thotë se kësi lloj rastesh ka pasur edhe më parë. E shqetësim për ta mbetet mungesa e sigurimt shëndetësore.

“Aty kish pas batolit e ulë të zezë. Në atë rast iku me i gjet ujë mi la sytë dhe ja kom fshi fytyrën më një xhamper. S’kemi sigurim shëndetësore. E thirrem shefin na tha s’ka punëtor se janë të zënë”, Jetish Muqa, punëtor.

Arsyen pse ky punëtor i kompanisë nuk u zëvendësua në ditën kritike ka dhënë kompania.

Sipas menaxherit të kompanisë, probleme të  ngjashme kanë në vazhdimësi por fajin e hedh tek qytetarëve.

“Qytetarët hedhin xhama e gjëra të ndaluara. Asnjë institucion nuk kanë sigurim shëndetësor. Veshjet i kanë, kanë këpuca kanë syze mbrojtës e kanë rroba.  Ne i kemi lajmuar për këto raste edhe në Komunë po s’kem qa bëjmë”, ka thënë Tahir Kolgeci, menaxher i kompanisë në rajonin e Suharekës.

Pas incidentit, kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj, i ka ndarë mirënjohje Gentian Qamajt.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika