Shpërthime në qytetin rus të Belgorodit

Në orët e para të mëngjesit, janë dëgjuar një seri shpërthimesh në qytetin rus të Belgorodit, afër kufirit me Ukrainën

Ilustrim

Të enjten e 27 prillit, në orët e para të mëngjesit, janë dëgjuar një seri shpërthimesh në qytetin rus të Belgorodit, afër kufirit me Ukrainën.

Sipas guvernatorit rajonal, zgjimi në Belogorod ishte ”me shpërthime të mëdha të ndodhura rreth orës 03:30”.

Fshati Staraya Nelidovka, rreth 40 kilometra larg kufirit me Ukrainën, është goditur më së shumti dhe zhurmat e mëdha kanë ardhur prej aty.

Informacionet paraprake të mediave, sugjerojnë se një depo e madhe municionesh është në flakë. Në zonat rezidenciale, ndërkohë, nuk ka dëme të raportuara dhe nuk janë raportuar as humbje jetësh në rangun e civilëve.

Provinca e Belgorodit, është në kufi me rajonet ukrainase të Luhanskut, Sumyt dhe Kharkivit. Të tre këto vende, kanë parë luftime të ashpra mes forcave ruse dhe atyre ukrainase, në agresionin e Moskës ndaj Kievit.

Të mërkurën shënon dita e 63-të e invazionit rus në Ukrainë, invazion ky që filloi qysh nga 24 shkurti.

Mund të theksohet se në Bucha, agresioni rus po akuzohet se kanë kryer masakra dhe gjenocid mbi civilët ukrainas, që ishin të rrethuar nga fillimi i pushtimit të Ukrainës.

Zjarr i madh në depot e naftës në Bryansk të Rusisë

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika