“Shpërthimi” i ministrit të Britanisë së Madhe ndaj emigrantëve shqiptarë “zemëron” Tiranën

Deklaratat e zyrtarëve të Britanisë së Madhe, në lidhje me emigrantët shqiptarë kanë bërë që ambasadori i Britanisë në Shqipëri, Alastair King Smith, të marrë vërejtje verbale nga Ministra e Punëve të Jashtme e Shqipërisë

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama (R), Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar James Cleverly dhe ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Tiranë, Alistair King Smith. Foto: Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar në Tiranë

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Shqipëri, Alastair King Smith, u thirr të hënën në Ministrinë e Jashtme për të marrë një demarsh verbal në lidhje me komentet e një ministre të Britanisë së Madhe që bëri tri ditë më parë për çështjen e emigrantëve të paligjshëm, që ka ndikuar në marrëdhëniet mes dy vendeve.

Shqipëria tha se “retorika e përsëritur cenon frymën pozitive të bashkëpunimit dypalësh” mes dy vendeve, raporton BalkanInsight.

Kjo është hera e parë që një ambasador merr notë proteste për “gjuhën diskriminuese”.

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme kërkon shmangien e kësaj gjuhe të urrejtjes dhe diskriminimit dhe vazhdimin e dialogut dhe bashkëpunimit konstruktiv.

Në një video të publikuar në Twitter të premten, ministri i Shtetit i Mbretërisë së Bashkuar Robert Jenrick shihet duke vizituar një qendër largimi të imigracionit dhe duke thënë: “Kam takuar stafin fantastik që po punon gjatë gjithë orarit për të gjetur shqiptarët, për t’i ndaluar ata, i vendosi në karroca, për t’i çuar në aeroport dhe për t’i kthyer në Tiranë”.

“Jo vetëm që këta emigrantë të paligjshëm, disa prej të cilëve kanë kaluar Kanalin me varka të vogla, janë duke luajtur sistemin, por të tjerët janë kriminelë të rrezikshëm që janë dënuar për vepra droge, për linjat e qarkut,” shtoi ai.

Ministrja e Jashtme shqiptare, Olta Xhaçka, në Twitter të dielën tha se ishte “e tronditur përtej fjalës kur dëgjoi një Ministër Shteti përgjegjës për Emigracionin të përdorte një gjuhë të tillë për disa vota të mjerueshme”.

Shqipëria dhe Britania e Madhe në dhjetor të vitit të kaluar ranë dakord të bashkojnë forcat përmes një task force për të luftuar krimin dhe migracionin ilegal.

Të dy vendet thanë se do të punojnë së bashku në luftën kundër krimit të organizuar dhe emigracionit të paligjshëm përmes zbatimit të shpejtë dhe rigoroz të një marrëveshjeje ripranimi midis dy vendeve.

Rreth 15,000 shqiptarë kanë kaluar Kanalin Anglez, që ndan Francën nga Britania e Madhe, që nga fillimi i vitit të kaluar, nga gjithsej 44,000 emigrantë të paligjshëm.

Kjo është bërë një çështje e madhe politike në MB, ku qeveria është nën presion për të bërë më shumë për të trajtuar migrimin e paligjshëm dhe krimin e organizuar.

Mbretëria e Bashkuar premtoi të ndihmojë Shqipërinë për të mbrojtur më mirë viktimat e trafikimit të qenieve njerëzore dhe për të ofruar mundësi më të mira për të rinjtë nëpërmjet ndërtimit të aftësive.

Nuk dihet se çfarë e shkaktoi valën e fundit të emigracionit shqiptar, ku përfshiu një numër mahnitës kryesisht të rinjsh. Duke qenë se Shqipëria ka një popullsi meshkuj prej 508,000 personash të moshës 14-40 vjeç, 15,000 që kanë kaluar Kanalin do të thotë se pothuajse një në çdo 30 janë larguar.

Në gusht të vitit të kaluar, deklaratat e bëra nga ish-politikani i djathtë britanik Nigel Farage për emigrantët e paligjshëm shqiptarë në Britaninë e Madhe shkaktuan zemërim në mediat sociale, veçanërisht në Twitter, pasi ai tha: “Tani që një në dhjetë prindër të lindur të huaj në MB janë shqiptarë, ndonjë supozim për raportin në pesë vjet?”.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

FES të hënën publikon draft-statutin e Asociacionit

Fondacioni Friedrich Ebert (FES), të hënën e 30 janarit, do të prezantojë draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës...

Plagosja e nënës dhe vajzës në Fushë Kosovë – Si...

Një plagosje ndodhi të shtunën rreth orës 11:45 në rrugën ‘Besa Besë’ në Fushë Kosovë, ku nënë e bijë u plagosën nga një i...

Hetimet e para të IPK-së: Sabit Islami vdiq pasi plagosi...

Ndonëse ende nuk dihen shkaqet e plagosjes së dy grave në Fushë Kosovë, siç është raportuar gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë, i dyshuari...

Të fundit nga rubrika