Shpërthimi i tubacionit të gazit në Lituani detyron evakuimin e fshatit pranë

Sipas zyrtarëve një shpërthim në një tubacion gazi në Lituaninë qendrore ka detyruar evakuimin e një fshati aty pranë, derisa mediat lokale kanë thënë se nuk ka raportime për të lënduar

Pamja nga shpërthimi i tubacionit të gazit në Lituani. Foto: Euronews

Sipas zyrtarëve një shpërthim në një tubacion gazi në Lituaninë qendrore ka dërguar flakët pesëdhjetë metra në ajër të premten e 13 janarit, dhe ka detyruar evakuimin e një fshati aty pranë.

Mediat lokale kanë thënë se nuk ka raportime për të lënduar. Zjarrfikësit kanë ardhur me shpejtësi në vendngjarje, por nuk kanë mundur të bënin asgjë.

Kompania operatore, “Amber Grid”, ka prerë menjëherë rubinetin në tubacionin, i cili shkon paralel me një tjetër dhe transporton gaz natyror nga Klaipeda në bregdetin Baltik në Letoni. Kompania ka thënë se tubacioni tjetër nuk ishte dëmtuar.

Në një deklaratë, CEO i “Amber Grid”, Nemunas Biknius, ka thënë se rrethanat e incidentit po hetoheshin.

Në raportimet e mediave lokale thuhet se ministri letonez i energjisë ka thënë se i ishte thënë se incidenti ishte një aksident teknik, raporton euronews.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika