Shqipëria heq masat anti-Covid për hyrjet në vend

Komiteti Teknik i Ekspertëve në Shqipëri, ka vendosur që të heqë kufizimet kundër Covid-19, duke lehtësuar ndjeshëm masat

Komiteti Teknik i Ekspertëve në Shqipëri

Komiteti Teknik i Ekspertëve në Shqipëri, ka marrë vendim që për hyrjet në territorin shqiptar, të mos kërkohet asnjë dokument për Covidin, duke filluar nga data 1 Maj.

Konkretisht, në Shqipëri është vendos që të hiqet detyrimi për mbajtjen e maskave, por rekomandohet që ato të mbahen në ambiente të mbyllura dhe të paajrosura.

Një tjetër vendim i komitetit është lejimi i muzikës pas orës 23:00 dhe rihapja e klubeve të natës.

Gjatë fjalës së saj në mbledhjen e zhvilluar të martën, të transmetuar nga TV Klan, zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, ka deklaruar se qytetarët mbi 60 vjeç dhe ata që kanë sistem imunitar të kompromentuar, mund të kryejnë dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit.

Mira Rakacolli, zëvendës ministrja e Shëndetësisë në Shqipëri

Rakacolli, po ashtu, ka deklaruar se Komiteti Teknik i Ekspertëve do të vazhdojë të monitorojë situatën, dhe këto masa do të vlerësohen në dinamikë duke u bazuar në nivelin e riskut në vend apo edhe në botë.

Në raportimin 24 orësh të datës 25 prill, në Shqipëri, kanë qenë të regjistruar gjashtë raste të reja me COVID-19, derisa nuk është raportuar për asnjë të vdekur.

Ministria e Shëndetësisë kishte njoftuar se janë kryer 508 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, dy qytetarë në Durrës, dy në Patos dhe nga një në Lushnje dhe Peqin.

Sa i përket të dhënave të situatës epidemiologjike në Shqipëri, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka bërë të ditur se vaksina më e përdorur në Shqipëri është Pfizer, e ndjekur nga Coronavac dhe AstraZeneca.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika