Shqipëria merr presidencën e Këshillit të Sigurimit në Nju Jork

Më 1 qershor 2022, Shqipëria për herë të parë merr presidencën e Këshillit të Sigurimit në Nju Jork

Shqipëria, të mërkurën e 1 qershorit merr presidencën e Këshillit të Sigurimit.

Në ceremoninë e marrjes të kësaj presidence 30 ditore, do të mbajë një fjalë kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, i cili ndodhet në Nju Jork.

Kësaj ngjarjeje historike për Shqipërinë i ka paraprirë një takim i kryeministrit Edi Rama me sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres.

Shqipëria i është bashkuar Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, si anëtar jo i përhershëm  ku ka marrë edhe përgjegjësinë e bashkëpenëmbajtësit me Shtetet e Bashkuara, për çështjen e Ukrainës.

Kryeminsitri Edi Rama, në një postim në Facebook ka thënë, “Bota është e trazuar dhe ne vazhdojmë të jemi dëshmitarë të mizorive të paparashikueshme, në më shumë se pesëdhjetë konflikte përreth globit. Demokracia dhe të drejtat e njeriut po sprovohen rëndë në pjesë të ndryshme të botës”.

Rama ka shtuar se, “Në Evropë, plagët e luftërave janë ende të hapura, që pasuan shpërbërjen e ish-Jugosllavisë. Sidomos në Kosovë, janë ende të hapura”.

“Po bëjmë gjithqka që mundemi për të ecur përpara pa e harruar të shkuarën, por duke u angazhuar për ndërtimin e një të ardhme të përbashkët në paqe”, ka deklaruar kryeministri Rama.

Më 1 qershor Shqipëria e merr Presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika