Shqipëria në KS: Mbështet popullin ukrainas, kërkon që Rusia të dalë para përgjegjësisë

Në Këshillin e Sigurimit (KS), është dënuar pushtimi rus mbi Ukrainën, nga i dërguari i përhershëm i Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Ferit Hoxha.

Diplomati shqiptarë tha se Shqipëria mbështet popullin ukrainas dhe presidentin Volodymir Zelensky dhe se Putinit sipas tij i dështuan parashikimet kur nuk arriti ta marrë Kievin.

Kievi i doli më i fortë se sa ishte menduar dhe se Rusia nuk mund ta nënshtrojë Ukrainën, ajo ngeci mirëpo nuk i ka ndalur bombardimet, ka thënë Hoxha.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së

“Është absurde se si Rusia po përpiqet të bindë botën se tanket e lëna pas apo trupat e civilëve të vrarë e të djegur, janë pjesë e propagandës ukrainase”, është shprehur ambasadori shqiptar në KS.

“Të presim Rusinë të thotë të vërtetën, është si të presim Godonë. Kurrë nuk do të vijë”, por se lajmi i vërtetë në këtë mes, është ajo çfarë Rusia po lë pas, ka deklaruar ai.

“Ajo çfarë Rusia po lë pas, janë pamjet tronditëse dhe civilët e ekzekutuar nga forcat ruse”, ka deklaruar Hoxha në fjalën e tij.

Që nga fillimi i invazionit rus mbi Ukrainën, por edhe më herët (nga 2014), Shqipëria ka mbrojtur të drejtën e Ukrainës.

Pamje nga lufta në Ukrainë

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika