Shtatë këshilla se si ta mbroni telefonin tuaj nga hakimi

Nëse nuk keni informata të mjaftueshme se si të mbroni telefonin tuaj nga hakimi, ja shtatë këshilla që do t'u ndihmojnë në këtë aspekt

Nëse telefoni juaj luan rol të rëndësishëm në profesionin e juaj, pasi mund të mbani informata të rëndësishme, por nuk dini se si të mbroheni nga hakimi i mundshëm i telefonit tuaj, ja shtatë këshillat se si ta broni telefonin nga hakimi.

Nëse jeni si shumë profesionistë sot, ju e përdorni atë për punë, lojë dhe një përzierje biznesi personal në mes. Tani, çka nëse diçka nuk shkonte me atë telefon, si humbja apo vjedhja? Më keq akoma, çfarë nëse telefoni juaj inteligjent hakohet? Le të përpiqemi që kjo të mos ju ndodhë.

Globalisht, shumë njerëz kryejnë detyrë të dyfishtë me telefonat e tyre inteligjentë. Në Spanjë,  një sondazh zbuloi se 55% e njerëzve përdorin të njëjtin telefon për një përzierje të aktiviteteve personale dhe të punës . I njëjti sondazh tregoi se deri në gjysma e njerëzve të intervistuar në Japoni, Australi dhe SHBA e bëjnë këtë po ashtu, ndërsa kombe si Britania e Madhe dhe Gjermania rezultuan me 31% dhe 23% respektivisht.

Pavarësisht nëse këto shifra priren në nivele të ulëta apo të larta, implikimet e sigurisë mbeten konstante. Një smartphone i ngarkuar me të dhëna biznesi dhe personale përbën një objektiv të dëshirueshëm. Hakerët synojnë telefonat inteligjentë sepse ata shpesh janë të pambrojtur, gjë që u jep hakerëve një “hyrje” të lehtë në informacionin tuaj personal dhe në çdo rrjet të korporatës që mund të përdorni. Është si dy hakera me një gur.

E thënë thjesht, si një profesionist që punon me një smartphone, ju jeni një objektiv me vlerë të lartë.

Mbroni smartfonin tuaj nga hakerimi

Si prind dhe si profesionist, unë bashkova disa gjëra që mund të bëni për të mbrojtur telefonin inteligjent tuaj nga hakimet, në mënyrë që të mund të mbani të sigurt jetën tuaj personale dhe të punës:

  1. Shtoni mbrojtje shtesë me fytyrën, gishtin, modelin ose kodin PIN.

Së pari, bazat. Bllokimi i telefonit tuaj me ID të fytyrës, një gjurmë gishti, model ose një kunj është forma juaj më themelore e mbrojtjes, veçanërisht në rast humbjeje ose vjedhjeje. (Opsionet tuaja do të ndryshojnë në varësi të pajisjes, sistemit operativ dhe prodhuesit.) Bëni një hap më tej për më shumë mbrojtje. Siguroni llogaritë në telefonin tuaj  me një fjalëkalim të fortë dhe  përdorni  vërtetimin me dy faktorë  në aplikacionet që e ofrojnë, gjë që dyfishon linjën tuaj të mbrojtjes.

  1. Përdorni një VPN.

Ose, e thënë ndryshe,  mos hyni në rrjetet publike Wi-Fi pa mbrojtje . Një VPN maskon lidhjen tuaj nga hakerat duke ju lejuar të lidheni privatisht kur jeni në rrjete publike të pasigurta në aeroporte, kafene, hotele dhe të ngjashme. Me një lidhje VPN, do të dini se të dhënat, dokumentet dhe aktivitetet tuaja të ndjeshme që bëni janë të mbrojtura nga gjurmimi, gjë që është padyshim një ndjenjë e mrekullueshme duke pasur parasysh sasinë e biznesit personal dhe profesional që ne menaxhojmë me telefonat tanë inteligjentë.

  1. Rrini tek dyqanet zyrtare të aplikacioneve për aplikacionet tuaja.

Si Google Play ashtu edhe App Store i Apple kanë masa për të ndihmuar në parandalimin e  hyrjes së aplikacioneve potencialisht të rrezikshme në dyqanet e tyre. Aplikacionet keqdashëse gjenden shpesh jashtë dyqaneve të aplikacioneve, të cilat mund të funksionojnë në sfond dhe të rrezikojnë të dhënat tuaja personale si fjalëkalimet, numrat e kartës së kreditit dhe më shumë—praktikisht gjithçka që mbani në telefonin tuaj. Më tej, kur jeni në dyqanet e aplikacioneve, shikoni nga afër përshkrimet dhe rishikimet për aplikacionet përpara se t’i shkarkoni ato. Aplikacionet keqdashëse dhe falsifikimet mund të gjejnë ende rrugën e tyre në dyqane, dhe  këtu janë disa mënyra se si mund t’i parandaloni ato aplikacione të këqija të hyjnë në telefonin tuaj .

  1. Bëni kopje rezervë të të dhënave në telefonin tuaj.

Rezervimi i telefonit tuaj është gjithmonë një ide e mirë për dy arsye:

Së pari, e bën të lehtë procesin e kalimit në një telefon të ri duke transferuar të dhënat e rezervuara nga telefoni juaj i vjetër në telefonin tuaj të ri.

Së dyti, siguron që të dhënat tuaja të mbeten me ju nëse telefoni juaj humbet ose vidhet—duke ju lejuar të fshini nga distanca të dhënat në telefonin tuaj të humbur ose të vjedhur, ndërkohë që keni ende një kopje të sigurt të atyre të dhënave të ruajtura në cloud.

Të dy  iPhone  dhe  telefonat Android  kanë mënyra të drejtpërdrejta për të kopjuar rregullisht telefonin tuaj.

  1. Mësoni se si ta kyçni ose fshini telefonin nga distanca në rast urgjence.

Skenari më i keq – telefoni juaj është zhdukur. Me të vërtetë iku. Ose është humbur pa shpresë ose është vjedhur. Po tani? Mbylleni atë nga distanca ose fshijini plotësisht të dhënat e tij. Ndërsa ajo e fundit rreth fshirjes së telefonit duket si një veprim drastik, nëse ruani kopje rezervë të rregullt siç u përmend më lart, të dhënat tuaja janë të sigurta në renë kompjuterike—gati për t’u rivendosur. Në përgjithësi, kjo do të thotë se hakerët nuk do të jenë në gjendje të kenë akses tek ju ose informacionet e ndjeshme të kompanisë suaj – gjë që mund t’ju mbajë jashtë telasheve dhe biznesin tuaj profesional të sigurt. Apple u ofron përdoruesve të iOS një udhëzues hap pas hapi për fshirjen e pajisjeve në distancë dhe  Google ofron një udhëzues edhe për përdoruesit e Android .

  1. Hiqni qafe aplikacionet e vjetra—dhe përditësoni ato që mbani.

Ne të gjithë shkarkojmë aplikacione, i përdorim ato një herë dhe më pas harrojmë se janë në telefonin tonë. Merrni disa momente për të rrëshqitur nëpër ekranin tuaj dhe për të parë se me cilat prej tyre keni mbaruar vërtet dhe fshini ato së bashku me të dhënat e tyre. Disa aplikacione kanë një llogari të lidhur me to që mund të ruajë të dhëna edhe nga telefoni juaj. Merrni hapin shtesë dhe fshini ato llogari në mënyrë që të gjitha të dhënat jashtë telefonit të fshihen.

Arsyeja për këtë është se çdo aplikacion shtesë është një aplikacion tjetër që ka nevojë për përditësim ose që mund të ketë një problem sigurie të lidhur me të. Në një kohë të shkeljeve të të dhënave dhe dobësive, fshirja e aplikacioneve të vjetra është një veprim i zgjuar. Sa për ato që mbani, përditësoni rregullisht dhe aktivizoni përditësimet automatike nëse është një opsion. Përditësimet jo vetëm që prezantojnë veçori të reja në aplikacione, por ato gjithashtu trajtojnë shpesh edhe çështjet e sigurisë.

  1. Mbroni telefonin tuaj.

Me kaq shumë jetë në telefonin tuaj, instalimi i softuerit të sigurisë në të mund t’ju mbrojë ju dhe gjërat që mbani në telefonin tuaj. Pavarësisht nëse jeni  pronar i Android  ose  iOS  ,  softueri i sigurisë celulare mund t’i mbajë të sigurta të dhënat, blerjet dhe pagesat tuaja.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika