Shtatë të vdekur në të shtënat e dyta në Kaliforni brenda disa ditësh

Vetëm dy ditë pasi të shtënat kanë marrë 11 jetë në një sallë vallëzimi popullor, një person i armatosur ka vrarë shtatë persona përpara se të arrestohej në Kaliforni të hënën

Ilustrim

Një person i armatosur ka vrarë shtatë persona përpara se të arrestohej në Kaliforni të hënën, vetëm dy ditë pasi të shtënat kanë marrë 11 jetë në një sallë vallëzimi popullor.

Sulmet e fundit kanë ndodhur në dy vende të veçanta në qytetin bregdetar të Gjirit të Half Moon, rreth 50 km në jug të San Franciskos.

Sulmuesi është identifikuar si 67-vjeçari, Zhao Chunli, një banor lokal. I dyshuari të hënën u filmua nga kamerat e lajmeve duke u dorëzuar në zyrën e Sherifit të Qarkut San Mateo rreth dy orë pas sulmit.

Katër viktimat e para janë zbuluar në një fermë kërpudhash rreth orës 14:22 me orën lokale (00:22 GMT), ndërsa tre të tjerët u gjetën më vonë në një biznes të kamionëve aty pranë. Ndërsa hetuesit nuk kanë dhënë ende një motiv për këtë sulm.

Sherifi Qarkut San Mateo, Christina Corpus, ka thënë se në një konferencë për shtyp se i dyshuari u arrestua pasi kishte udhëtuar vetë në një stacion policor lokal rreth orës 16:40.

Atij iu gjet një pistoletë gjysmë automatike që mund të jetë përdorur në sulm dhe aktualisht është duke “bashkëpunuar” me policinë, shtoi ajo.

Corpus ka shtuar se viktima e tetë po trajtohet në spital dhe është në gjendje kritike.”Ky lloj të shtënash është i tmerrshëm,” tha ajo. “Është një tragjedi për të cilën dëgjojmë shumë shpesh, por sot është goditur në shtëpi këtu në San Mateo County.”

Në një konferencë për shtyp, sherifi konfirmoi gjithashtu se dëshmitarë përfshijnë fëmijë që kohët e fundit ishin lënë nga shkolla dhe jetonin në pronën rurale. “Për fëmijët dëshmitarë të kësaj ngjarje është e papërshkrueshme”, ka thënë ajo, raporton BBC.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika