Shtëpia e Bardhë fiton partnerë për t’i dhënë fund urisë në SHBA brenda një dekade

Administrata e Biden po mbështet në një sërë partneritetesh të sektorit privat për të ndihmuar në financimin dhe zbatimin e qëllimit të saj ambicioz për t'i dhënë fund urisë në Amerikë deri në vitin 2030

Presidenti Joe Biden ka mbajtur të mërkurën një konferencë mbi urinë, ushqyerjen dhe shëndetin, e para nga Shtëpia e Bardhë që nga viti 1969. Ajo konferencë, nën Presidentin Richard Nixon, ishte një moment kyç që ndikoi axhendën e politikës ushqimore të SHBA për 50 vjet shkruan AP news.

Konferenca e organizuar nga Nixon, një republikan, çoi në një zgjerim të madh të Programit të Ndihmës Suplementare të Ushqyerjes, i njohur zakonisht si pulla ushqimore, dhe i dha shkas programit Gratë, Foshnjat dhe Fëmijët , i cili i shërben gjysmës së foshnjave të lindura në SHBA duke ofruar nënat e tyre me këshilla prindërore, mbështetje për ushqyerjen me gji dhe ndihmë ushqimore.

Konferenca e këtij viti e organizuar nga Biden, një demokrat, fokusohet në qëllimin e tij për t’i dhënë fund pasigurisë ushqimore për të gjithë amerikanët deri në fund të dekadës. Ai gjithashtu kërkon të promovojë ushqimin e shëndetshëm, ushqimin e mirë dhe aktivitetin fizik, në mënyrë që më pak njerëz të preken nga diabeti, obeziteti, hipertensioni dhe sëmundje të tjera të lidhura me dietën.

Përpara konferencës, administrata e Biden publikoi një listë me më shumë se 8 miliardë dollarë angazhime për kauzën nga kompanitë private, fondacionet bamirëse dhe grupet e industrisë. Ato variojnë nga donacionet e drejtpërdrejta deri te kontributet në natyrë të shërbimeve dhe përfshijnë:

—Një angazhim prej 20 milionë dollarësh nga kompania farmaceutike Novo Nordisk për të përmirësuar aksesin në ushqime të shëndetshme dhe hapësira të sigurta për aktivitet fizik në komunitetet e margjinalizuara.

—Një angazhim prej 3.85 milionë dollarësh nga zinxhiri i dyqaneve ushqimore Publix për të furnizuar me ushqim bankat lokale të ushqimit dhe për të krijuar depo ushqimore të lëvizshme falas.

— 22 milionë dollarë nga kompania ushqimore Danone për të financuar një program për të ndihmuar “të paktën 300 milionë amerikanë të ndërtojnë zakone më të shëndetshme diete”.

—Një angazhim nga zinxhiri i dyqaneve ushqimore Meijer për të ofruar deri në 10% zbritje për të nxitur përdoruesit e programit SNAP për të blerë fruta dhe perime.

Disa nga qëllimet e konferencës tingëllojnë të kujtojnë nismën Let’s Move të ish-zonjës së parë Michelle Obama për të trajtuar obezitetin në fëmijëri dhe për të promovuar ushqimin e shëndetshëm, duke theksuar nevojën për qasje në ushqim dhe ushtrime më të mira, më të shëndetshme.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika