Shtëpia e Bardhë – Izraeli mbështet propozimin e armëpushimit të Gazës

Foto/ Reuters

Këshilltari i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, ka deklaruar se Izraeli po qëndron pas një propozimi për armëpushim.

Sullivan tha se bota duhet të inkurajojë Hamasin të pranojë propozimin, teksa shtoi se qëllimi ishte të kapërcehen boshllëqet me Hamasin dhe të arrihet një marrëveshje së shpejti.

Ditën e djeshme, sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, tha se Hamasi kishte propozuar ndryshime të shumta, disa të pazbatueshme, për një propozim të mbështetur nga SHBA për një armëpushim me Izraelin në Gaza.

Ndërkaq, Hamasi tha se ata kishin kërkuar tërheqjen e plotë të trupave izraelite nga Gaza dhe po kërkonin gjithashtu që një listë prej 100 palestinezësh me dënime afatgjata të lirohej nga burgjet izraelite.

Negociatorët nga SHBA, Egjipti dhe Katari janë përpjekur për muaj të tërë për të ndërmjetësuar një armëpushim në konflikt dhe për t’i liruar pengjet më shumë se 100 prej të cilëve besohet se mbeten robër në Gaza.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika