Shtëpia më e mirë moderne në botë

Një shtëpi moderne brenda pyllit shkëmbor e krijuar nga arkitekti James Stockwell është ajo që zë vendin e parë si shtëpia më e bukur moderne në botë

E krijuar nga arkitekti James Stockwell, Bunkeren mund të jetë shtëpia më e mirë moderne në botë. E ngulitur në një skaj pylli shkëmbor në jug të Newcastle, Bunkeren ndodhet në tokën e popullit Awabakal.

Nga jashtë, ndërtesa të kujton kopshtin botanik frymëzues, duke i dhënë rëndësi strukturore dhe një siluetë mbresëlënëse e asaj që konsiderohet shtëpia më e mirë moderne në botë.

Pamje shtëpia
Pamje të shtëpisë

“Këtu ishte një kopsht botanik i jashtëzakonshëm që frymëzoi idenë e një projekti të bazuar në peisazh”, tha arkitekti James Stockwell.

Shtëpia shpreh një paprekshmëri qetësuese i mbrojtur pjesërisht nga peizazhi shkëmbor dhe i përbërë nga betoni. Bunkeren mund të ruajë integritetin e saj strukturor në rast zjarri ose stuhie. E krijuar nga arkitekti për mirëmbajtje të ulët, shtëpia nuk kërkon lyerje dhe nuk mund të gërryhet nga myku.

Pamje shtëpia
Pamje të htëpisë

James Stockwell pasqyroi ndikimin e kulturës daneze të dizajnit duke patur në konsideratë stilin e jetesës së pronarëve të shtëpisë. Dizajni gjithashtu përkrah mobiljet e stilit danez.

Pamje të shtëpisë Bunkeren 

Në 20 vjet, gjelbërimi që rrethon Bunkeren do të jetë rritur, derisa ndërtesa mund të mos dallohet qartë nga konteksti i saj natyror. Është kjo largpamësi që lejon Bunkeren të konsiderohet si shtëpia më e mirë moderne në botë.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika