Si ka ndryshuar lloji ideal i trupit femëror në 100 vitet e fundit?

Gjatë shekullit 20 dhe 21, ideja e një trupi perfekt ka ndryshuar shumë, kryesisht për format duke iu përshtatur edhe trendeve të fundit

Moda ndryshon gjatë gjithë kohës, duke e bërë veshjen një temë aktuale çdo herë. Përgjatë viteve, lloji ideal i trupit të një gruaje shkon dhe del jashtë stilit gjithashtu. Gjatë shekullit të kaluar, disa pamje konsideroheshin më tërheqëse, por ato kanë ndryshuar në mënyrë dramatike.
Ndonjëherë, ndryshimet janë më delikate, por ato mund të jenë tronditëse kur shikoni dekadat e mëparshme.

Është interesante të shikosh llojin ideal të trupit për një periudhë të caktuar kohore për të përcaktuar se si shoqëria e sheh gruan. Kjo gjithashtu ndihmon për të parë se kush bëhet një personazh i famshëm dhe pse.
Le të rishikojmë llojin e idealizuar të trupit të femrës gjatë dekadave për të parë se si gjërat kanë ndryshuar.

Vajza Gibson (1910)
Gjatë fillimit të viteve 1900, kompanitë përdorën ilustruesit për të reklamuar produktet sepse ishte shumë e shtrenjtë për të publikuar fotografi në revista. Charles Dana Gibson ishte një prej tyre, dhe ai ishte i njohur për paraqitjen e tij të grave me fustane dhe korset.

Gibson Girl 1910

Camille Clifford

Camille ishte një modele dhe aktore e bukur. Në fakt, ajo kishte një bel 18 inç që njerëzit donin ta imitonin. Zakonisht vishte një korset nën fustanin e saj të gjatë dhe ajo gjithnjë e vishte për hir të paraqitjes.

Camille-Clifford

Flappers (viteve ’20)

Stili Flapper i viteve 1920 ishte një ndryshim i madh nga imazhi i Gibson Girl. Këto zonja kishin flokë të shkurtër, kapele dhe fustane të lirshme që fshihnin belin. Gjatë kësaj periudhe, qeveria ratifikoi Amendamentin e 19-të, duke lejuar gratë të votojnë!

Katër kërcimtarë që bëjnë Charleston

Margaret Gorman

Margaret u bë Miss Amerika në vitin 1921. Njerëzit mendonin se ajo kishte formën ideale të trupit në atë kohë. Në dukje djaloshare, ajo ishte e gjatë dhe e dobët, gjë që ishte një ndryshim i madh nga ajo figurë në dekadën e mëparshme.

Sirenë e butë (1930)

Pas viteve ’20 të zhurmshme të Flappers ndërsa vitet 1930 panë një ndryshim tjetër të modës. Tregu i aksioneve u rrëzua, që do të thotë se gratë iu kthyen veshjeve të forta dhe një stili klasik femëror. Prandaj, ata u larguan nga fustanet boksiere.

Dolores Del Rio

Dolores ishte gruaja më e njohur e kohës, sepse ajo kishte atë lloj trupi ideal dhe mbante magjepsjen e vjetër të Hollivudit që dëshironin gratë e viteve 1930. Revista Photoplay e përshkroi atë si “të lakuar ngrohtësisht” dhe “të kthyer fort”. Ky yll meksikan kishte figurën më të mirë!

Vajza me yje (1940)

Gjërat ndryshuan përsëri në mënyrë drastike në vitet 1940 për shkak të Luftës së Dytë Botërore. Ajo preku gjithçka në Amerikë, përfshirë modën e grave. Tani, gjymtyrët e gjata dhe shpatullat e gjera ishin zgjidhja më e mirë, dhe sutjenat me torpedo/plumb u bënë të njohura.

Betty Grable

Betty ishte në krye si gruaja përfekte në këtë periudhë kohore. Ajo ishte një vajzë shumë e famshme pin-up për shkak të stilit të saj trupor. Prandaj, ishte e zakonshme të shihje foton e saj në mbajtëse të këmbëve të ushtarëve kudo!

Figura e orës së rërës (1950)

Ndërsa kthesat ishin më të njohura në vitet ’40, vitet 1950 u kthyen në belin e Gibson Girl sepse figura e orës së rërës u rikthye. Shpatullat e forta dhe hollësia ishin përsëri jashtë. Revistat shkuan aq larg sa të reklamonin shtuesit e peshës për të ndihmuar në zgjerimin e ijeve!

Marilyn Monroe

Marilyn nuk ka nevojë për një prezantim. Ajo  të jetë gruaja më e famshme dhe bukuria e saj i qëndron provës së kohës. Në fakt, ajo është ende ylli më i njohur i Hollivudit pas gjithë këtyre dekadave.

The Twig (1960)

Vitet 1950 u përqendruan në llojin e trupit me lakim dhe më të plotë, por vitet 1960 shkuan në një drejtim krejtësisht tjetër. Ajo figurë ishte zhdukur, të jesh shumë e hollë dhe e gjatë ishte zgjedhja kryesore. Ijet e ngushta dhe beli i vogël ishin gjithë bujë!

Twiggy

Lesley Lawson (Twiggy) ishte një modele në atë kohë dhe ajo solli në skenë llojin e trupit të hollë. Në moshën 16-vjeçare, ajo ndryshoi të gjithë peizazhin e modës, sepse të gjithë donin të ishin super të hollë si ajo!

Disko Diva (1970)

Pamja e hollë si hekurudha vazhdoi në vitet 1970, por kthesat u mirëpritën përsëri. Ndonëse jo aq ekstreme sa në vitet 1950, vitet ’70 panë një lloj trupi të ekuilibruar. Divat e diskove ju treguan se si ta bëni atë dhe dukeshin të mahnitshme në paraqitjet e tyre.

Engjëjt e Çarlit

Fytyrat më të famshme në vitet 1970 ishin nga  filmi origjinal i Charlie’s AngelsKate Jackson, Farrah Fawcett dhe Jaclyn Smith mishëruan llojin ideal të trupit të kësaj dekade, i cili ishte i lakuar, i dobët dhe i gjatë, të gjitha të përziera së bashku.

Supermodelja (1980)

Në vitet 1980 u prezantua pamja e Supermodelës. Ky ishte titulli që iu dhanë modeleve me këmbë shumë të gjata dhe shtat më të gjatë se normalja. Ishte e pamundur të shikoje televizor, siç është MTV, pa parë këtë stil në ekran.

Rachel Hunter

Rakela ishte pak më pak se 6 metra e gjatë dhe ngrihej mbi të gjithë. Rod Stewart është vetëm 5’10, dhe ajo u ngrit mbi të! Të gjithë e mbajnë mend trupin e saj në Sports Illustrated  dhe revista të tjera. Plus, ajo ishte në shumë video muzikore!

Elle Macpherson

Elle Macpherson është një tjetër supermodele e viteve ’80 dhe mishëroi llojin e trupit. Në fakt, ajo u quajt “Trupi” në revistën TimeDekada më vonë, ajo ishte ende aktive, duke u shfaqur në  Sports Illustrated në 2014.

The Waif (1990)
Në vitet 1990, moda mori një tjetër kthesë të mprehtë nga e lakuar/e gjatë në pamjen e hollë (pak ose aspak kurba). Shumë njerëz kanë filluar ta quajnë atë “heroin chic” sepse duket sikur këto gra janë nën drogë. Kjo është krejtësisht e kundërta me stilin Supermodel të dekadës së kaluar!

Kate Moss

Kate është fëmija i posterit për pamjen e hollë të viteve ’90. Kjo ikonë e modës u fotografua me Calvin Klein. Në fakt, njerëzit shpesh e fajësojnë atë për trendin e madhësisë zero që filloi rreth asaj kohe. Megjithatë, ajo fitoi rreth 9.2 milionë dollarë në vitin 2012!

Winona Ryder
Winona është një shembull tjetër i pamjes waif. Kjo madje mund ta ketë sjellë atë në famë, megjithëse aktrimi i saj vulosi marrëveshjen. Është interesante se të dyja gratë ishin në lidhje me Johnny Depp, një aktor i njohur. Waif është padyshim tipi i tij!

Buff Beauty (2000)

Kur erdhi mijëvjeçari i ri, fashionistet i thanë lamtumirë asaj pamjeje të hollë dhe u fokusuan në një lloj trupi atletik. Gratë në kopertinat e revistave tani kishin bark të fortë. Ndonëse nuk ishin aq të lakuara sa në dekadat e mëparshme, ato ende ishin më të lakuara se ato të viteve ’90.

Gisele Bundchen
Xhisiela solli me vete një pamje të re supermodele: atletike, këmbë të gjata dhe e gjatë. Kjo modele braziliane ka qenë femra më e paguar për shumë vite. Disa madje mendojnë se ajo është femra më e bukur në botë dhe ka ndikuar shumë në modë.

The Booty Babe (2010)
Gjatë dekadës së 2010-ës, çizmet me lakim u bënë stili më popullor i trupit. Beyonce e bëri atë zgjedhjen kryesore dhe Bootylicious doli. Kjo këngë popullore nga Destiny’s Child vulosi marrëveshjen, duke bërë tërbimin e pasme dhe të ijeve.

Rihanna

Rihana është një bukuroshe barbadiane dhe një artiste e njohur. Vokali i saj mahnit turmën, por ajo është gjithashtu elegante dhe ka një trup të mrekullueshëm. Tani, ajo ka një linjë të modës dhe tregon aftësitë e saj si një biznesmene.

Jennifer Lopez
Ju mund ta njihni atë si “Jenny from the Block” ose “JLo”. Pavarësisht, ajo është një grua e bukur dhe ka një trup seksi dhe të fortë. Ne nuk mund të ngopemi me të, dhe kënga e saj hit, ” Booty “, i thotë të gjitha.

Nicki Minaj
Nicki Minaj është një repere shumë e njohur. Në fakt, ajo është bërë një artiste ikonë për shkak të stilit të saj të mahnitshëm dhe aftësive të mrekullueshme. Plus, asaj i pëlqen të tregojë kthesat e saj dhe e di se çfarë duan njerëzit!

Pozitiviteti i trupit
Kohët e fundit, gjërat kanë ndryshuar për të përfshirë pozitivitetin e trupit në çdo nivel. Ideja është të inkurajohen gratë e çdo madhësie apo forme që të ndjehen të bukura. Ata nuk kanë nevojë të përshtaten me një lloj trupi specifik që e përcakton dikush tjetër!

Në Marketing
Shumë kompani fokusohen gjithashtu në këtë. Aerie, një markë e njohur, përdor modele të ndryshme me madhësi, lloje trupore dhe forma të ndryshme. Plus, kompania nuk i bën fotoshop fotot, kështu që këto zonja shihen në formën e tyre të vërtetë.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika