Si nxiti FOMO ekonominë? Kripto, shtëpi, atlete, roleks

Rolex

Versioni me çmim më të ulët, prej çeliku inox i Cosmograph Daytona, modeli Rolex që Paul Newman e bëri të famshëm, ka një çmim të sugjeruar me pakicë prej 14 mijë e 550 dollarë. Por, nuk ka gjasa të kapni një të tillë kaq të lirë.

Lista e pritjes për orën Rolex, mekanike dhe luksoze është e gjatë, e nëse mund të bindni fillimisht një tregtar të autorizuar se jeni të denjë për një të tillë – tani thuhet se zgjat disa vjet.

Sipas WatchCharts një model aktual Daytona shitet për më shumë se 40 mijë dollarë, gjatë pesë vjetëve të fundit çmimi i Daytona në treg është rritur për 20 për qind.

Nuk janë vetëm çmimet për orët e nivelit të lartë që u rritën gjatë pandemisë. Për një gamë të gjerë të mallrave të koleksionit – mes tyre artet e bukura, makinat klasike, çanta luksoze, atletet, librat komikë dhe kartat e tregtimit.

Më pas është tregu i shtëpive, një mall i rrall, pa dyshim, më praktik, ku çmimet gjithashtu u rritën në lartësi të reja të patolerueshme vitet e fundit.

Kohët e fundit është folur shumë për këto flluska asetesh, veçanërisht pas rrëzimit të Bitcoin, Ethereum, NFT-ve dhe industrisë më të madhe të kriptomonedhave që u nxeh aq shumë gjatë pandemisë. Përkrahësit e DeFi – zhargoni i kriptos për “financat e decentralizuara”, i cili në thelb kërkon të përsërisë industrinë e shërbimeve financiare me sisteme të bazuara në kripto – argumentojnë se teknologjia do të zgjerojë aksesin në produktet financiare dhe do të lëshojë një valë inovacioni të penguar tani nga zotëruesit e financave tradicionale, ato që ata e quajnë me tallje TradFi.

Por, po bëhet shpejt e qartë se kripto ishte thjesht një koleksion tjetër i pompuar nga të njëjtat forca që fryenin tregun për çantat Yeezys dhe Birkin – shumë para që po zvogëlohen në mbarë botën, jo shumë vende të dukshme për t’i thënë ato dhe një frikë për të humbur jashtë për diçka që të gjithë të tjerët dukej se mendonin se do të ishte e nxehtë.

Ashtu si një Rolex nuk e tregon kohën më mirë se një orë dore e zakonshme – në fakt, orët elektronike janë shumë më të sakta se ato mekanike – DeFi duket se nuk bën asgjë më mirë se TradFi, dhe në shumë mënyra praktike është më keq. Një grup shkencëtarësh kompjuterikë dhe ekspertë të tjerë të teknologjisë i shkruajtën në një letër të hapur Kongresit kohët e fundit: “Për nga vetë dizajni i saj, teknologjia e blockchain nuk është e përshtatshme për pothuajse çdo qëllim që aktualisht konsiderohet si një burim aktual ose i mundshëm i përfitimit publik”.

Pra, pse investuan kaq shumë? Sepse FOMO është një drogë e tmerrshme. Sepse kur çmimet po rriten dhe ndjen frikën se mos humbasësh, mund të flasësh për të imagjinuar vlerën e brendshme të çdo gjëje.

Një orë dore mekanike është një mrekulli e inxhinierisë miniaturë, pothuajse një pjesë arti në kompleksitetin e saj të ndërlikuar.

Crypto, nga ana tjetër, iu drejtua të gjithëve, të pasur dhe të varfër. Në mediat sociale, në rrjetet televizive financiare dhe në reklamat e njohura të Super Bowl, këto produkte financiare komplekse, të paqëndrueshme, të prirura për përplasje e të parregulluara, u shitën masave si mundësi që nuk mund të humbasësh. “Pasuri favorizon guximtarët,” premtoi Matt Damon, ndërsa Larry David luajti në një reklamë, etiketa e së cilës thirri FOMO në mënyrë eksplicite: “Mos humbisni kriptomat”.

Crypto ishte gjithashtu i fundit në një varg flluskash të paqëndrueshme aktivesh që kanë tronditur jetën amerikane gjatë dy dekadave të fundit. Në fillim të shekullit, njerëzit po përpiqeshin ta bënin atë të madh duke investuar në dot-com që humbnin para. Nga mesi deri në fund, vitet 2000 u dominuan nga bumi i banesave që çoi në Recesionin e Madh. Dhe që nga viti 2010, ne kemi pasur një seri ciklesh lulëzimi dhe rrënimi në kripto – përpara këtij rivali të fundit, Bitcoin u rrit dhe ra në vitin 2011, pastaj nga 2013 në 2015 dhe më pas përsëri nga 2017 në 2018.

Për miliona njerëz, kripto, si pasuritë e paluajtshme dhe dot-com-et më parë, ofruan një rrugëdalje nga ajo që përndryshe ka qenë një ekonomi pa rrugëdalje. Ata thjesht po përpiqeshin të ecnin përpara në pothuajse të vetmen mënyrë që dikush mundet keto ditë: Vendosni paratë tuaja në diçka të nxehtë dhe shpresoni se do të shkojë shumë. Është mënyra amerikane.

Të fundit nga rubrika