Si qëndron raporti SHBA-Kinë pas tensioneve në Tajvan?

SHBA nuk ka lidhje zyrtare me Tajvanin, por ka një ligj që i kërkon t'i sigurojë ishullit mjetet për t'u mbrojtur. Ndërkaq, Kina e sheh ishullin e vetëqeverisur si pjesë të territorit të saj dhe këmbëngul se ai duhet të bashkohet me kontinentin

Flamujt kinezë dhe amerikanë valëviten në një shtyllë llambash përgjatë rrugës Pensilvania pranë Kapitolit të SHBA-së në Uashington gjatë vizitës shtetërore të presidentit të atëhershëm kinez Hu Jintao në janar 2011

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Pekinin për veprime “provokative” dhe “të papërgjegjshme” pasi Tajvani njoftoi se Kina përsëriti një sulm në ishull.

Tajvani tha se iu përgjigj stërvitjeve kineze, tani në ditën e tyre të katërt, duke vendosur avionë dhe anije, të dielën.

Tensionet e rritura vijnë si rrjedhojë e një udhëtimi në Tajvan të një delegacioni amerikan të kryesuar nga demokratja e lartë, Nancy Pelosi.

Kina e sheh vizitën e Pelosit sikurse një sfidë ndaj pretendimeve të saj për sovranitet mbi Tajvanin.

Ministria e Mbrojtjes së Tajvanit tha se anijet dhe avionët kinezë kryen misione në ngushticën e Tajvanit gjatë fundjavës, me disa që kaluan vijën mesatare.

Ushtria e Tajvanit tha se iu përgjigj “në mënyrë të duhur” ushtrimeve me zjarr të vërtetë, të cilat i përshkroi si një sulm të planifikuar në ishull, duke dërguar aeroplanë dhe anije të shumta të dielën në mëngjes, raporton agjencia e lajmeve “Reuters”.

Duke folur me gazetarët në Taipei, kryeministri Su Tseng-chang akuzoi Kinën për përdorimin “me arrogancë” të stërvitjeve për të prishur stabilitetin rajonal dhe bëri thirrje për përmbajtje nga pala kineze.

Pekini nuk ka komentuar mbi stërvitjet e fundit, por seria e tij katërditore e stërvitjeve ushtarake në ajër dhe dete rreth Tajvanit pritet të përfundojë të dielën.

Ndërkaq, Uashingtoni ka akuzuar Kinën për përshkallëzimin e tensioneve, transmeton “BBC“.

Avionët sulmues nga Kina

“Këto aktivitete janë një përshkallëzim i rëndësishëm në përpjekjet e Kinës për të ndryshuar status quo-në. Ato janë provokuese, të papërgjegjshme dhe rrisin rrezikun e llogaritjes së gabuar,” tha një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë.

“Ata janë gjithashtu në kundërshtim me qëllimin tonë të gjatë për të ruajtur paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit, që është ajo që pret bota.”

Kina tha se vizita e zonjës Pelosi “kërcënoi” paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit.

Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur që përfundimisht do të jetë nën kontrollin e Pekinit. Megjithatë, Tajvani është një ishull i vetëqeverisur që e sheh veten të dallueshëm nga kontinenti.

Por çdo aluzion për njohjen e kësaj nga liderët botërorë tërbon Kinën.

Pekini njoftoi gjithashtu se po ndalonte bashkëpunimin me SHBA-në në disa fusha kyçe, duke përfshirë ndryshimin e klimës, bisedimet ushtarake dhe përpjekjet për të luftuar krimin ndërkombëtar.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken akuzoi Kinën për “hapa të papërgjegjshëm” duke bllokuar kanalet kryesore të komunikimit me Uashingtonin.

Pelosi, një kritike e vjetër e Kinës dhe politikania më e lartë amerikane që ka udhëtuar në ishull në 25 vjetët e fundit, mbërriti në Tajvan të martën, pavarësisht paralajmërimeve të Pekinit.

Gjatë vizitës së saj, Pelosi tha se “bota përballet me një zgjedhje midis autokracisë dhe demokracisë”.

Kina e sheh ishullin e vetëqeverisur si pjesë të territorit të saj dhe këmbëngul se ai duhet të bashkohet me kontinentin, me forcë nëse është e nevojshme.

Ishulli ka kushtetutën e tij, udhëheqës të zgjedhur në mënyrë demokratike dhe rreth 300,000 trupa aktive në forcat e tij të armatosura.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Ekspozohen 110 piktura të Rexhep Selimit

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi ka dërguar nga Haga rreth 110 piktura të cilat me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës janë...

Rrahja e të moshuarës, pritet vendimi i gjykatës për infermieret...

Nën masa të rrepta të sigurisë, e me pranga në duar, ish-infermieret e qendrës për të moshuar “Orenda”, kanë dalur para gjykatës. Pasditën e së...

Të fundit nga rubrika