Si shkak i vërshimeve nga shiu, mbulohet nga uji shkolla “Hysni Zajmi” në Gjakovë

Shkolla e mesme e mjekësisë "Hysni Zajmi" në Gjakovë është mbuluar nga uji si pasojë e reshjeve të fundit të shiut në Kosovë

Shkolla e mesme e mjekësisë "Hysni Zajmi" në Gjakovë pas reshjeve të shiut FOTO: RTV Dukagjini

Përmbytjet që shkaktuan shirat e furishëm të dielën e të hënën, dëmtuan shtëpi, biznese, kultura bujqësore dhe rrugë në disa komuna të Kosovës.

Kështu shkolla e mesme e mjekësisë “Hysni Zajmi” në Gjakovë është mbuluar nga uji.

Reshjet e mëdha të shiut kanë depërtuar edhe në pjesën e kabineteve të kësaj shkolle ku shihet të jenë dëmtuar dyshemetë e sallave.

Shkolla e mesme e mjekësisë “Hysni Zajmi” në Gjakovë pas reshjeve të shiut
FOTO: RTV Dukagjini

Istogu, Peja, Vushtrria dhe Juniku janë ndër komunat më të prekura nga reshjet e shiut dhe zyrtarë të institucioneve atje kanë nisur tashmë të bëjnë vlerësimin dhe sanimin e dëmeve.

Komuna e Istogut ka njoftuar se të hënën e 21 nëntorit në këtë qytet nuk do të mbahet mësimi si shkak i vërshimeve të së dielës.

Shkolla në të cilat nuk është mbajtur mësimi ishin, Gjimnazi “Haxhi Zeka” Istog, SHFMU “Bajram Curri” në Istog, Kopshti i Fëmijëve “Gëzimi Ynë” në Istog dhe SHFMU “Ndre Mjeda” në Rakosh.

“Si pasojë e reshjeve të mëdha të shiut në Istog është vështirësuar qarkullimi dhe për shkak të rrezikut që paraqet kalimi i nxënësve në ato rrugë mësimi nuk do të mbahet”, thuhet në njoftimin e komunës.

Ndërkaq në të gjitha shkollat e tjera mësimi është zhvilluar normalisht.

Gjendja pas vërshimeve në disa qytete tashmë është më e qetë se një ditë më parë.

 

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika