Si ta bëni baterinë e celularit tuaj të zgjasë më gjatë?

Këtu janë disa këshilla për të bërë që bateria e celularit tuaj të zgjasë më shumë.

Shmangni temperaturat ekstreme: Bateria e telefonit tuaj është e ndjeshme ndaj nxehtësisë dhe të ftohtit. Pra, ekspozimi i tij ndaj temperaturave të larta ose të ulëta mund të shkurtojë jetëgjatësinë ose të shkaktojë kullimin e tij më të shpejtë1.

Karikimi me zgjuarsi: Nuk keni nevojë të prisni që bateria e telefonit tuaj të zbresë në zero për të filluar karikimin ose të arrijë 100% për të ndaluar. Karikoni sa më shumë ose aq pak sa mund t’ju nevojitet.

Përditësoni softuerin tuaj: Gjithmonë sigurohuni që jeni duke përdorur versionin më të fundit të softuerit të telefonit tuaj, pavarësisht nëse është Android ose iOS1.

Përdorni një aplikacion Battery Health: Aplikacionet e shëndetit të baterisë janë mjaft të dobishme për të përcaktuar gjendjen e baterisë së telefonit tuaj.

Përdorni modalitetin e kursimit të baterisë: Ky modalitet mund të ndihmojë në zgjatjen e jetëgjatësisë së baterisë.

Fikni opsionet e lidhjes kur nuk janë në përdorim: Lënia e aktivizuar e Bluetooth, Wi-Fi ose GPS kur nuk përdoret, përdor baterinë.

Zvogëloni ndriçimin dhe kohën e ekranit: Telefoni juaj përdor më shumë bateri derisa ekrani është i ndezur, veçanërisht nëse ndriçimi juaj është i lartë.

Fikni telefonin: Nëse nuk do ta përdorni telefonin për disa orë, fikja e tij mund të kursejë baterinë.

Mbani mend, këto janë këshilla të përgjithshme dhe metodat e sakta mund të ndryshojnë në varësi të modelit tuaj specifik të telefonit dhe sistemit operativ. Gjithmonë referojuni manualit të përdorimit të pajisjes tuaj për informacionin më të saktë.

Shija e redaktorit

Aksioni i Policisë në veri, konfiskohen rreth 74 milionë dinarë

Policia e Kosovës ka shpalosur detaje shtesë lidhur me aksionin e zhvilluar gjatë ditës së sotme në veri të vendit. Sipas njoftimit të Policisë së...

Melinda Ademi publikon projektin e ri “Kiss me”

Këngëtarja e njohur, Melinda Ademi, ka publikuar projektin e saj më të ri me titullin “Kiss Me”. Kënga e publikuar është me melodi dhe tekst...

Dafina dhe Ylli vazhdojnë t’i “trazojnë ujërat”, pozojnë me...

Këngëtarja e njohur, Dafina Zeqiri, sot ka kapur vëmendjen e të gjithëve me postimin e saj të fundit në rrjetin social "Instagram". "Duar të bashkuara"...

Të fundit nga rubrika