Shkaqet e stresit

Sipas psikologes, Jenisha Shah, shkaqet që na drejtojnë te stresi janë: çrregullimet fizik, çrregullimet emocional dhe rrëmuja dixhitale.

Çrregullimi fizik

Çrregullimi fizik ka të bëjë me rrëmujën e panevojshme që bëni në shtëpi ose në punë. Për shembull, kur shtëpia ngjan si grumbull rrëmujash me gjëra që nuk nevojiten. Ose në tavolinën e punës ka shumë dokumente, libra, dosje që nuk i keni lexuar dhe nuk do t’i lexoni. Neuroshkencëtarët tregojnë se çrregullimi fizik kërkon vëmendjen tuaj, gjë që rrit stresin.

Çrregullimi emocional

Çrregullimi emocional është kur dështimet, shtypja e emocioneve dhe marrëdhëniet që nuk kanë pasur sukses i mban brenda vetes. Kjo ndodh për arsye të paaftësisë për të shprehur emocionet.

Rrëmuja dixhitale

Rrëmuja dixhitale është kur mbledhni skedarë të panevojshëm, dokumente, foto, email-e. Ky nivel mund të çojë në ankth dhe stres. Kur ju mendoni se po ruani dicka, ju po grumbulloni të dhëna që ju bëjnë nervozë.

Simptomat e stresit janë: tensionet e muskujve, dhimbje koke, marramendje, ndryshime në apetit, problemet me gjumë, lodhje dhe frymarrje të shpeshtë. Nëse keni simptoma të tilla, preferohet të shkoni te mjeki juaj. Mjeku mund t’ju ndihmojë t’i përjashtoni diagnozat serioze, duke u fokusuar në masat që ofrojnë lehtësim të simptomave dhe përmirësim funksional.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika