Si ta përballoni valën e të nxehtit?

Shumica e mirëpresin motin e nxehtë, por kur është shumë vapë për shumë kohë, ka rreziqe për shëndetin. Sigurohuni që mos t'iu dëmtojë

Ilustrim

Dehidratimi, mbinxehja dhe lodhja ekstreme janë disa nga rreziqet kryesore që mund të sjellë vala e të nxehtit.  Ato mund të ndikojnë në përkeqësimin e sëmundjeve me zemrën dhe frymëmarrjen.

Shenjat e lodhjes nga nxehtësia përfshijnë dhimbje koke, marramendje dhe konfuzion, humbje të oreksit, djersitje të tepruar, lëkurë të zbehtë, ngërçe në krahë, këmbë apo stomak.

Mënyra më e mirë është të qëndroni në ambiente të freskëta.

Ilustrim

Këshilla për ta përballuar motin e nxehtë

Është shumë e rëndsishme të qëndroni të hidratuar.

Pini shumë ujë, edhe nëse nuk ndiheni të etur. Shmangeni alkoolin e tepërt.

Qëndroni larg diellit gjatë pjesës më të nxehtë të ditës. Nëse duhet të dilni jashtë, veshni një kapelë. Aplikoni rregullisht krem kundër diellit.

Asnjëherë mos lini dikë në automjet të mbyllur dhe të parkuar, veçanërisht fëmijët dhe kafshët.

Shmangni ushtrimet në pjesët më të nxehta të ditës, dhe nëse jeni duke udhëtuar sigurohuni që të merrni ujë me vete.

Veshni veshje me ngjyra të hapura dhe të lirshme, të bëra nga fibra natyrale si pambuku dhe liri.

Hani vakte të ftohta më shpesh, si sallatat, dhe sigurohuni që ushqimi që ka nevojë për frigorifer është i ruajtur siç duhet.

 Kush janë personat më të rrezikuar?

Personat më të rrezikuar janë ata të moshës mbi 65-vjeçare. Pos tyre, të rrezikuar janë persont që vuajnë nga diabeti, sëmundje të veshkave ose mendore.

Po ashtu, gratë shtatëzëna dhe nënat gjidhënëse, foshnat dhe fëmijët e vegjël, personat me mbipeshë ose obezë, konsiderohen si persona që duhet t’i shmangen daljes gjatë ditës kur bën vapë e madhe.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika