Si të bëni art dixhital

Arti dixhital po bëhet gjithnjë e më i popullarizuar në mesin e shumë artistëve. Me veçoritë që janë unike për këtë medium, nuk është e vështirë të shpjegohet popullariteti i tij.
Për të bërë art dixhital, do t’ju duhet një kompjuter, një program që lejon vizatimin dixhital dhe një tabletë. Më pas, pasi të mësoni bazat e artit dixhital dhe të keni bërë shumë praktikë, do të jeni në rrugën tuaj për të shkëlqyer në vizatimin dixhital, shkruan wikiHow.

 Përgatitja e Ilustrimit

 1. Hapi 1 Skiconi idenë tuaj në letër.

  Me skicën, marrja e saktë e detajeve nuk është aq e rëndësishme sa zvogëlimi i ideve të përgjithshme dhe ndjesisë së ilustrimit. Vizatimi ka të ngjarë të ndryshojë shumë midis këtij hapi dhe rezultatit përfundimtar.

 2. Hapi 2 Skanoni vizatimin tuaj.
 3. Hapi 3 Hapni skedarin në cilindo program që dëshironi të përdorni.

  Hapni skedarin në cilindo program që dëshironi të përdorni. GIMP është i mirë për fillestarët pasi është falas për t’u shkarkuar. Ndoshta nuk është një ide e mirë të përdorni Microsoft Paint për shkak të veçorive të kufizuara dhe kanavacës së vështirë për t’u parë. Shumë njerëz përdorin Adobe Photoshop për të bërë art dixhital.

 4. Hapi 4 Përndryshe, skico direkt në programin e artit që po përdorni.

  Përndryshe, skico direkt në programin e artit që po përdorni. Nëse nuk keni një skaner, mund ta bëni skicën tuaj direkt në programin që do të përdorni. Lidheni tabletin në kompjuter duke përdorur kabllon që erdhi me tabletin dhe ndiqni udhëzimet me tabletin për të instaluar softuerin. Hapni programin me të cilin zgjodhët të vizatoni dhe lidhni tabletin tuaj. Më pas krijoni një skedar të ri dhe filloni të skiconi.

Vizatimi dhe ngjyrosja

 1. Hapi 1 Bëni shtresa.

  Bëni shtresa. Tani për tani skica juaj është shtresa e vetme në skedar. Së pari, krijoni një shtresë sfondi duke shtypur butonin e shtresës së re dhe duke përdorur mjetin mbushës për të mbushur shtresën transparente në të bardhë. Pastaj tërhiqeni atë shtresë në fund, në mënyrë që të jetë shtresa e parë e vizatimit. Për çdo pjesë kryesore të vizatimit, si fytyra, flokët, rrobat dhe sfondi, krijoni një shtresë të re mbi shtresën tuaj të skicës dhe emërtoni ato në mënyrë të përshtatshme.

  Shtresat e shumta lejojnë më shumë detaje dhe fleksibilitet pa rrezikun e prishjes së të gjithë pjesës.

 2. Hapi 2 Vizatoni vizatimin.

  Pasi përvijon të gjithë vizatimin. Fshini ose fshihni shtresën e skicës, në mënyrë që të mund të ngjyrosni në skicë pa u hutuar nga linjat skicuese të skicës suaj origjinale.

 3. Hapi 3 Merrni ngjyrat bazë.

  Merrni ngjyrat bazë. Pasi të keni skicuar vizatimin tuaj, do t’ju duhet të skiconi ngjyrat e vizatimit tuaj. Përdorni furça me madhësi të ndryshme, në varësi të zonës që po plotësoni, dhe ngjyrosni në të gjitha seksionet e ndryshme të vizatimit tuaj. Thjesht përdorni një ngjyrë të vetme për çdo zonë, si fytyra, flokët dhe çdo veshje.

Duke përfunduar artin tuaj

 1. Hapi 1 Shtoni detaje.
 2. Hapi 2 Hije vizatimin tuaj.

  Hije vizatimin tënd. Për të filluar hijezimin, zgjidhni mjetin me pikatore dhe përdorni atë në zonën që dëshironi të hijezoni. Më pas shkoni te zgjedhësi i ngjyrave dhe tërhiqeni ngjyrën në një nuancë më të errët. Përdorni atë ngjyrë dhe mjetin e furçës për të hijezuar zonën ku po punoni. Përsëriteni për të shtuar më shumë hije dhe hije të gjithë vizatimin.

 3. Hapi 3 Kur të përfundoni, sigurohuni që të bashkoni të gjitha shtresat.
 4. Hapi 4 Eksportoni skedarin.

Shija e redaktorit

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Rama e quan “hap historik” votimin Pro anëtarësimit të Kosovës...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka konsideruar si hap historik votimin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës(KiE) që i hap rrugë anëtarësimit...

Kurti: Me Kosovën aty, KiE fiton një demokraci të re...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi Asambleja Parlamentare e Këshilli të Evropës ka votuar “për” anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë. Përmes një...

Të fundit nga rubrika