Si të gjejmë se çfarë është në trend?

Interneti jep mundësi të shumta por duhet të jemi në dijeni se çfarë është në trend. Se si të gjejmë se çfarë është në trend burimi i parë që kryeson listën është "Google Trends"

Fotoilustrim. Foto: YouTube

Për të gjetur se cilat janë temat në trend në internet, mënyra më efektive për t’u lidhur me audiencën tuaj është të ndërthurni tema në trend në kalendarin editorial dhe të mediave sociale. Jo gjithçka që publikoni duhet të lidhet me një ngjarje aktuale, por përdorimi strategjik i temave në trend do t’ju lejojë të kaloni valët e kërkesës si në platformat e kërkimit ashtu edhe në ato sociale.

Pesë burimet më të mira për t’ju ndihmuar të zbuloni se çfarë është në trend janë:

Google Trends

Google Trends është standardi i artë për identifikimin e temave të kërkimit në trend në industrinë tuaj. Ai gjurmon tendencat globale të kërkimit dhe ofron një mori të dhënash të ndara sipas diapazonit të datave, vendndodhjes gjeografike, kategorisë, llojit të kërkimit (për shembull kërkimi në ueb kundrejt YouTube) dhe më shumë.

Një nga përparimet më të fundit të Google Trends gjatë dy viteve të fundit është inkorporimi i tij në Google Search. Google është bërë një destinacion jo vetëm për të futur një pyetje, por edhe për të lexuar historitë më të fundit në trend bazuar në interesat tuaja.

Temat shpërthyese

Ky mjet është i dobishëm për sipërmarrësit, investitorët ose ata që kërkojnë të identifikojnë idetë, kategoritë ose kompanitë në trend të biznesit. Exploding Topics nuk ofron aq shumë kontekst sa mjetet e tjera të temave në trend, kështu që ose duhet të abonoheni në buletinin e tyre ose ta përdorni këtë mjet në lidhje me mjete të tjera për të kuptuar plotësisht trendin.

SparkToro Trending

Kur Inbound.org u mbyll, Sparktoro mbushi një boshllëk të rëndësishëm për tregtarët. Sparktoro Trending shfaq artikujt më të fundit në tendencë të marketingut, SEO dhe teknologjisë. Sparktoro i shfaq këto tendenca bazuar në numrin e aksioneve sociale nga anëtarët që janë lidhur me mjetin, transmeton searchenginejournal.

FrontPageMetrics

Ekziston një temë Reddit për pothuajse çdo fushë interesi. Frontpagemetrics.com është i dobishëm për të identifikuar se cilat subreddit po shohin rritjen më të madhe ditore, javore dhe mujore. Me mbi 3 milionë subreddit të gjurmuar, ka shumë vrima lepujsh për të ndihmuar në frymëzimin e udhërrëfyesit tuaj të përmbajtjes.

Fotoilustrim. Foto; Dreamstime.com

Feedly

Pasi të keni identifikuar botimet ose burimet më të rëndësishme të lajmeve që konsumon audienca juaj, ky mjet është një nga më të mirët për të grumbulluar historitë më të fundit në një vend. Feedly është një nga mjetet më të fuqishme për identifikimin e temave në tendencë dhe për të qëndruar të përditësuar në industrinë tuaj duke ju treguar historitë më të fundit të publikuara nga lista juaj e kuruar.

Feedly ka gjithashtu disa veçori të vlefshme me pagesë, si aftësia për të ndjekur gazetat, Twitter ose burimet e Google News. Ose, përdorni robotin e tij të fuqizuar me AI që dëgjon në të gjithë ueb-in për tema të caktuara.

 

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika