Si të hidhni një pin në Google Maps?

Është një veçori e dobishme dhe fleksibile sesa mund ta keni kuptuar

Google Maps është plot me pin ose si të themi më ndryshe, etiketa si kunj.

Ai përdor një të tillë edhe për ikonën e aplikacionit, që ju drejton drejt dyqaneve, bareve, restoranteve dhe vendeve të tjera të rëndësishme.

Ju gjithashtu mund të përdorni kunjat tuaja për qëllimet tuaja dhe keni disa opsione kur bëhet fjalë për hedhjen e kunjave në Google Maps në ndërfaqen celulare dhe desktopin.

Këtu, ne do të mbulojmë përdorimet bazë dhe më të zakonshme për hedhjen e kunjave, por ja se si të krijoni një kunj të përhershme dhe fikse të Google Maps për biznesin tuaj .

Vini re se fillimisht do t’ju duhet të regjistroni një profil biznesi me Google dhe të jepni disa detaje kryesore për atë që bëni.

Hidhni një pin apo kunj të përkohshëm në Google Maps

Mund të lëshoni një kunj kudo në Google Maps me një klikim të vetëm (desktop) ose duke shtypur dhe mbajtur në ekran (celular).

Do të vini re se një kartë e re informacioni shfaqet në fund të ndërfaqes, e cila mund të ketë një adresë në të (veçanërisht nëse kunja juaj është në një rrugë të njohur) ose mund të ketë thjesht një etiketë “pin e rënë”.

Nëse pini juaj është në një rrugë dhe ka imazhe të “Pamjes së rrugës” për të, mund t’i shfaqni këto fotografi me një klikim ose trokitje tjetër do të shihni një miniaturë që mund ta zgjidhni.

Kjo është një mënyrë se si kunjat e rënë mund të jenë të dobishme: Për t’ju ndihmuar të zbuloni një vend të caktuar përpara se ta vizitoni atë, ose për të kontrolluar detajet e një kryqëzimi rrugor.

Disa kunja të rrëzuara vijnë me “Pamjen e rrugës” të bashkangjitur.

Klikoni ose trokitni lehtë mbi kartën e rënë pin dhe do të shihni një mori opsionesh të tjera të hapura për ju.

Ju mund, për shembull, të merrni udhëzime për në pin, ose t’i dërgoni një lidhje për këtë vendndodhje dikujt tjetër.

Nëse diçka duhet të jetë këtu në Google Maps dhe nuk është, mund të zgjidhni: Shto një vend që mungon për ta bërë këtë.

Shtimi i një etikete në një kunj.

Nëse po përdorni Google Maps në ueb, mund të klikoni ” Dërgo te telefoni” për të dërguar vendndodhjen e pinit në një pajisje celulare të lidhur me të cilën përdorni të njëjtën llogari Google.

Nëse jeni duke përdorur një aplikacion celular Google Maps, mund të prekni Matja e distancës për të parë se sa larg është nga kjo kunj në një pikë tjetër (ose disa pika të tjera) në hartë në vijë të drejtë.

Hidhni një pin të përhershëm të Google Maps

Për të hequr qafe një kunj të përkohshëm në hartë, thjesht klikoni ose prekni diku tjetër dhe kunja zhduket.

Nëse keni nevojë për diçka më të përhershme – le të themi se është një adresë që do ta vizitoni shumë në të ardhmen  ju keni disa opsione për të rregulluar një kunj në Google Maps që është gjithmonë i dukshëm.

Pasi të keni hequr pinin dhe të keni shfaqur kartën e tij të informacionit, mund të klikoni ose trokitni lehtë mbi Ruaj për të regjistruar pinin në një nga listat tuaja të vendeve.

Google Maps ju jep disa lista për të filluar (si “Të preferuarat” dhe “Dëshiroj të shkoj”), por ju gjithashtu mund të krijoni tuajat — bazuar në një pushim të ardhshëm, ndoshta, ose një shëtitje që po planifikoni.

Në vend të Ruaj, mund të klikoni gjithashtu “Shto një etiketë” ose trokitni lehtë mbi “Etiketë”për t’i dhënë një emër pinit: Diçka si “vend pikniku” ose “Shtëpia e Benit” për shembull.

Kjo etiketë do të shfaqet kur jeni duke shfletuar rreth Google Maps dhe do të shfaqet gjithashtu në rezultatet e kërkimit—është i dobishëm për një kunj që ju e dini se do të ktheheni në të ardhmen.

Askush tjetër nuk mund t’i shikojë listat ose etiketat tuaja, pasi ato ruhen në llogarinë tuaj të Google – megjithëse ju mund t’i bëni listat publike nëse dëshironi. Për të parë listat dhe etiketat tuaja, klikoni butonin e menysë (lart majtas) më pas Vendet tuaja nëse jeni në desktop ose Ruajtur nëse jeni në celular.

Ju gjithashtu mund të bëni modifikime në listat dhe etiketat tuaja nga këtu nëse është e nevojshme.

Hidhni një kunj vendndodhjeje te Google Maps

Një mënyrë tjetër që kunjat e rrëzuara mund t’ju vijnë në ndihmë është t’u tregoni njerëzve të tjerë se ku jeni dhe t’i ndihmoni ata t’ju gjejnë, në vend që t’ju ndihmojnë të gjeni diku tjetër.

Nga mbledhjet shoqërore te takimet e biznesit, shpesh mund të jetë e dobishme të transmetoni vendndodhjen tuaj dhe është diçka që ju lejojnë shumë aplikacione të mesazheve .

Në këtë rast, ju në fakt nuk lëshoni një kunj: ju jeni kunja (ose më mirë telefoni juaj është).

Prekni pikën blu që përfaqëson vendndodhjen tuaj në aplikacionin celular Google Maps dhe do të shihni të shfaqen një sërë opsionesh—përfshirë Kalibrimin , për përmirësimin e saktësisë së vendndodhjes dhe Ruaj parkimin , për t’ju ndihmuar të ktheheni përsëri në makinën tuaj.

Pamja e ekranit : Google Maps

Për t’u dhënë të tjerëve një ide se ku jeni aktualisht, trokitni lehtë mbi Ndaj vendndodhjen.

Së pari, duhet të vendosni për sa kohë do të ndani vendndodhjen tuaj: Vlera minimale është një orë dhe maksimumi është një ditë, megjithëse mund ta ndani gjithashtu vendndodhjen tuaj për një kohë të pacaktuar derisa të ktheheni në këtë ekran dhe ta çaktivizoni përsëri.

Më pas, duhet të vendosni se me kë do ta ndani këtë informacion. Ju mund ta ndani atë me një ose më shumë kontakte specifike përmes Google Maps, dhe gjithashtu mund të dërgoni një lidhje mbi cilindo prej aplikacioneve në telefonin tuaj (për shembull, një mesazher të menjëhershëm ose klient email).

Këto lidhje do të hapen në Google Maps dhe do të zbulojnë se ku jeni dhe të dhënat e vendndodhjes do të përditësohen në kohë reale ndërsa lëvizni.

 

Shija e redaktorit

Dukagjini Resort – Ky është projekti përrallor 80 milionësh që...

Një projekt përrallor ka nisur të realizohet në Shëngjin. Ai po realizohet nga Dukagjini Resort, ku plani fillestar është për ndërtimin e disa objekteve e...

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Të fundit nga rubrika