Si të kaloni 1 ditë në Sultanahmet, Stamboll

Stambolli është një qytet që ofron një përzierje të pasur të historisë, kulturës dhe modernitetit. Një nga zonat që duhet vizituar në Stamboll është Sultanahmeti, i njohur gjithashtu si pjesa e vjetër e qytetit.

Max Travel është gjithmonë me ju me ofertat më të mira për çdo destinacion, por edhe për t’ju ndihmuar të planifikoni një udhëtim.

Kjo lagje historike është shtëpia e disa prej atraksioneve më ikonike të qytetit, duke e bërë atë destinacionin e përsosur për një itinerar njëditor.

Si të filloni ditën në Sultanahmet?

Filloni ditën me një mëngjes të shijshëm turk në një nga kafenetë lokale. Provoni gatime tradicionale si simit, djathë ose ullinj dhe sigurisht çaj turk.

Këtu janë pesë vende të njohura në Sultanahmet, për mëngjesin e tyre tradicional turk:

  • Hacı Abdullah: Një restorant historik që shërben një shumëllojshmëri të pjatave tradicionale turke duke përfshirë një mëngjes klasik turk.
  • Tarihi Sultanahmet Koftecisi: Ky restorant është i famshëm për Kofte (qofte turke) dhe gjithashtu shërben një mëngjes tradicional turk.
  • Konyalı: Ky restorant është i njohur për ushqimet e tij tradicionale të mëngjesit, duke përfshirë djathëra të freskët, mjaltë, ullinj dhe reçel.
  • Cihangir, Çınaraltı Kahve: Një kafene komode e vendosur në zemër të Sultanahmetit, e njohur për çajin turk dhe artikujt tradicional të mëngjesit.
  • Restorant Pasazade Kuzhina otomane: Ky restorant ofron një menu të pjatave osmane, duke përfshirë artikujt tradicional të mëngjesit turk, në një mjedis të bukur të stilit osman.

Pas mëngjesit vazhdoni vizitën tuaj në Xhaminë Blu (Sulltanahmet Camii). Kjo xhami mahnitëse, e quajtur sipas pllakave të saj blu, është një nga më të mëdhatë dhe më të bukurat në Stamboll.

Është e hapur për vizitorët, por sigurohuni që të visheni siç duhet (duke mbuluar këmbët dhe krahët) dhe të hiqni këpucët përpara se të hyni.

Vazhdoni turneun tuaj me një vizitë në Hagia Sophia (Ayasofya). Kjo bazilikë e lashtë, e ndërtuar në shekullin e 6-të, ka shërbyer si kishë, muze dhe tani xhami. Kupola e saj mbresëlënëse, brendësia e zbukuruar dhe rëndësia historike e bëjnë atë një vizitë të domosdoshme.

Pasi të vizitoni Hagia Sophia, drejtohuni në Pallatin Topkapi (Topkapi Sarayi), ish-rezidenca e sulltanëve osmanë. Ky kompleks pallatesh është plot me muze, oborre dhe pamje mahnitëse mbi qytet. Sigurohuni që të vizitoni Haremin, ambientet e banimit të grave dhe konkubinave të sulltanit.

Koha për drekë

Ndaloni për një drekë në një nga restorantet tradicionale turke në Sultanahmet. Provoni pjata si qebapët, pjatat me mezze dhe bakllava për ëmbëlsirë.

Këtu janë pesë vende të njohura për drekë tradicionale turke në Sultanahmet, Stamboll:

  • Restorant Imroz: Ky restorant është i njohur për kuzhinën e tij autentike turke dhe stafin miqësor.
  • Restorant Ottoman Palace: Ky restorant ofron një përvojë tradicionale të ngrënies otomane, të kompletuar me muzikë live dhe pamje nga Bosfori.
  • Koftecisi Selim Usta: Një bashkim popullor vendas që shërben ushqime tradicionale me qofte (kofte) dhe specialitete të tjera turke.
  • Hocapasa Lokantasi: Një restorant historik me një menu me pjata klasike turke të bëra me përbërës të freskët sezonal.
  • Restorant Hamdi: Një element kryesor i Sulltanahmetit i njohur për pjatat e shijshme të qengjit dhe pamjet e Hagia Sophia.

Vazhdoni me shëtitjen pas drekës

Pas drekës, vizitoni Cisternën e Bazilikës (Yerebatan Sarnici), një sternë e lashtë nëntokësore që dikur përdorej për të ruajtur ujin për qytetin. Arkitektura mahnitëse dhe atmosfera e cisternës krijojnë një përvojë unike dhe të paharrueshme.

Merrni një pushim nga vizitat dhe eksploroni rrugët e Sulltanahmetit. Vizitoni pazaret lokale, dyqanet dhe shitësit ambulantë për të marrë suvenire dhe për të përjetuar atmosferën plot gjallëri të kësaj lagjeje historike.

Përfundojeni ditën tuaj në Sultanahmet

Përfundoni ditën tuaj me një turne relaksues me varkë në perëndim të diellit përgjatë ngushticës së Bosforit. Shijoni pamjet mahnitëse të qytetit dhe shijoni atmosferën e gjallë ndërsa dielli perëndon ose vizitoni një banjë tradicionale turke për një aktivitet relaksues dhe rinovues në mbrëmje.

Pavarësisht nëse jeni një vizitor për herë të parë ose një udhëtar me përvojë, një itinerar njëditor në Sultanahmet sigurisht që do të jetë një përvojë e paharrueshme.

Tani ju duhet të vendosni nëse do të shkoni në Stamboll me shoqërinë apo me partnerin tuaj  dhe të përfitoni nga oferta Max Travel 3 ditë në Stamboll

Të fundit nga rubrika