Si të kopjoni muzikë nga CD në USB

Bartja e muzikave mund të jetë e rëndësishme për secilin, veçanërisht gjatë vozitjes mund të ju nevojitet një USB e mbushur me muzikë. Në këtë tekst mund të kuptoni si të barni muzikë nga CD në USB

Ilustrim

Brenda këtij artikulli mund të kuptoni se si të transferoni ose kopjoni muzikë nga një CD në një USB flash drive duke përdorur kompjuterin tuaj.

Hapi i parë është, Përdorimi i një PC me Windows, duke e futur CD-në në kompjuterin tuaj. CD-në mund ta fusni duke e prekur një buton në njërën anë që të hapet disku. Nëse nuk keni një disk në kompjuterin tuaj, duhet të blini një disk të jashtëm.

Ilustrim

Hapi i dytë është, Hapja e Windows Media Player, kjo hapet në ikonën Windows, duke e shtypur butonin “Windows Media Player”, apo mund të përdorni iTunes në vend të kësaj.

Ilustrim

Hapi i tretë është, duke shtypur butonin Rip settings dhe duke zgjedhur aty More options (më shumë opsione), që këto opsione mund t’i gjeni në këndin e sipërm djathtas.

Ilustrim

Hapi i katërt është, Specifikimi i një dosje për të ruajtur muzikën, që kur klikoni Rip Music atëherë duhet të shtypni opsionin Change (ndrysho), dhe më pas zgjidhni një vendndodhje në kompjuterin tuaj.

Ilustrim

Hapi i pestë është, Ndryshimi i formatit. Në skedën “Rip Music”, hyni te “Format”, klikoni në drop-down. Këtu mund të zgjini MP3, që përdoret për të siguruar përputhshmërinë më të mirë mes luajtësve të muzikës.

Ilustrim

Hapi i gjashtë është klikimi i butonit OK, që ruan cilësimet në mënyrë të mirë.

Ilustrim

Hapi i shtatë është, Klikimi i “Rip CD”, që ndodhet në këndin e sipërm djathtas. Kësisoj pasi të keni klikuat këtë opsion muzika do të ruhet automatikisht në dosjen tuaj të specifikuar.

Ilustrim

Hapi i tetë me radhë është Futja e diskut USB në kompjuterin tuaj, që futet në portën e posaçme e cila është e krijuar për USB.

Ilustrim

Hapi tjetër me radhë, pra hapi i nëntë është Hapja e File Explorer. Për të hapur File Explorer duhet të mbani Win +E ose mund ta kërkoni në desktop në shitirin e detyrave.

Ilustrim

Hapi i dhjetë me rradhë, është Klikimi i dosjes që keni zgjedhur për të ruajtur muzikën e grisur. Përdorni shiritin e kërkimit në krye për të gjetur dosjen nëse nuk e mbani mend se ku ndodhet.

Ilustrim

Pastaj, duhet  të Zgjidhni muzikën që dëshironi të kopjoni. Ju duhet të mbani të shtypur Ctrl në tastierën e kompjuterit dhe të selektoni çdo skedar apo dosje që dëshironi ta bartni.

Ilustrim

Hapi i 12-të me rradhë është mbajtja e tastit Ctrl+C, duke zgjidhur kështu Kopjo. Më pas nëse dëshironi të zhvendosni muzikën në USB duhet të mbani tastin Ctrl+X .

Ilustrim

Pasi të keni kryer këto veprime, hapi numër trembëdhjetë është Klikimi në dosjen e diskut USB në panelin e majtë, dhe e klikoni aty ikonen USB Drive.

Ilustrim

Hapi i fundit është shtypja e tastit Ctrl+V, që i bart skedarët në dosjen e diskut USB. Një bartje e tillë bëhet duke klikuar në dritare dhe zgjidhur Paste.

Ilustrim

Nëse doni  të vendosni muzikën në një dosje të caktuar, hapni fillimisht dosjen duke klikuar dy herë mbi të dhe më pas ngjitni skedarët.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika