Si të mbrojmë sytë nga kompjuteri?

Zakonisht për arsye pune apo edhe për relaksim ulemi para kompjuterit, ku qëndrimi i tepërt para tij bën që sytë të lodhen, këto janë disa këshilla si të mbrojmë sytë

Ilustrim

Ekspertët pajtohen se kalimi i kohës para kompjuterit mund të shkaktojë lodhje të syve. Ndërsa, tendosja e syve zakonisht nuk është e dëmshme, ajo mund të shkaktojë simptoma shqetësuese si sytë e thatë, të përlotur, ndjeshmëri ndaj dritës, dhimbje koke dhe dhimbje në qafë ose shpatull.

  • Uluni mjaft larg ekranit. Kjo zakonisht konsiderohet të paktën një gjatësi e krahut larg ekranit. Për t’u siguruar që kompjuteri juaj është i pozicionuar siç duhet, provoni testin e pesëfishtë: nëse mund të shënoni saktë ekranin e kompjuterit tuaj me një zgjatim të plotë të krahut, ju jeni ulur shumë afër.
  • Gjeni ekranin e kompjuterit 4 ose 5 inç nën nivelin e syve tuaj. Në mënyrë ideale, duhet të shikoni poshtë ekranin e kompjuterit në një kënd prej 15 deri në 20 gradë. Kjo siguron që pjesa më e madhe e syrit tuaj të mbulohet nga qepalla juaj, duke i mbajtur sytë tuaj të hidratuar dhe të shëndetshëm.

  • Poziciononi siç duhet materialin referues. Nëse jeni duke përdorur ndonjë libër ose letër gjatë punës, mund t’i tendosni sytë nëse nuk i vendosni ato siç duhet. Nëse ato janë shumë të ulëta, sytë tuaj do të duhet të ripërqendrohen sa herë që t’i shikoni, duke çuar në lodhje të syve. Ju gjithashtu mund ta tendosni qafën duke e lëvizur atë për të parë shumë shpesh poshtë. Materialet e referencës duhet të vendosen sipër tastierës dhe poshtë monitorit të kompjuterit. Për ta bërë këtë, përdorni një mbajtës dokumenti ose një libër për të mbështetur materialet disa centimetra dhe për t’ju ndihmuar të pushoni sytë.

  • Mbylli sytë shpesh. Ne natyrshëm pulsojmë rreth 20 herë në minutë, por kur fokusohemi në një ekran, kjo mund të bjerë deri në gjysmë. Kjo do të thotë që sytë tuaj janë në rrezik shumë më të madh për t’u tharë kur punoni në kompjuter. Meqenëse trupi juaj nuk do të pulsojë aq shumë natyrshëm, do të duhet të jeni të vetëdijshëm për këtë dhe të detyroni veten të mbyllni sytë.
  • Vezulloni qëllimisht çdo pesë sekonda ose më shumë.
  • Nëse ju duket shumë shpërqendruese, provoni të bëni pushime. Çdo 20 minuta, shikoni larg ekranit për 20 sekonda. Kjo ju lejon të injoroni natyrshëm dhe të rihidratoni sytë.

Rregulloni ndriçimin e ekranit tuaj. Ekrani juaj duhet të jetë i ndriçuar në lidhje me mjedisin tuaj. Nëse jeni duke punuar në një dhomë me ndriçim të fortë, mund të rrisni cilësimet e ndriçimit; nëse dhoma është e errët, ulni cilësimet. Ndërsa ekrani duhet të jetë objekti më i ndritshëm në dhomë, ai nuk duhet të jetë në mjedisin më të ndritshëm në një dhomë të errët.

Sytë tuaj shpesh do t’ju tregojnë nëse ekrani juaj nuk është i ndriçuar siç duhet. Nëse sytë tuaj janë të tendosur, provoni t’i rregulloni cilësimet e ndriçimit në lidhje me mjedisin tuaj të punës.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika