Si të merrni me pozitivitet ndjenjat negative?

Emocionet pozitive janë gjendje njerëzore që sjellin ndjenja pozitive

Ndjenjat negative
Ilustrim - Ndjenjat negative

Të gjithë e dinë se cila është pritshmëria e suksesit, ndjenja e lumturisë, kënaqësisë ose besimit. Të gjithë kanë përjetuar dashuri dhe dhembshuri të paktën një herë në jetën e tyre.

Por, këto gjendje që në një farë forme janë psikologjike mund ti prishin situatat e ndryshme.

Ndjenjat negative
Ilustrim

Zemërimi, trishtimi, madje edhe zhgënjimi, të gjitha janë emocione që psikologia klinike e Jacqueline Hidalgo thotë se janë normale.

“Është në rregull të ndihesh i trishtuar, është mirë të ndihesh i çmendur, është mirë të ndihesh i zhgënjyer. Nuk duhet të veprojmë sipas atyre ndjenjave, ne mund t’i ndiejmë ato.”

Ajo rekomandon të trajtoni mënyrën se si ndiheni dhe të gjeni mënyra të shëndetshme për të përballuar emocionet tuaja.

“Disa njerëz mund të përballen me ushtrime fizike, të tjerëve u pëlqen të shkruajnë në ditar, disa u pëlqen meditimi ose ushtrimet e frymëmarrjes.”

Të tjerët mund të kenë nevojë të flasin për emocionet e tyre ose të kërkojnë këshillim për të marrë njohuri profesionale për mënyrën se si ndihen.

“Ka gjithmonë diçka që mund të bëjmë për t’u qetësuar. Qoftë kjo, unë shkoj për peshkim, pavarësisht nëse është, dëgjoj muzikë.”

Por injorimi dhe shtypja e emocioneve tuaja mund të shkaktojë që ndjenjat të shfaqen në mënyra të ndryshme, shpesh të pashëndetshme.

Ndjenjat negative
Ilustrim

“Përballja me emocionet mund të jetë e ndërlikuar sepse shpesh duam të ikim prej tyre dhe të shpërqendrojmë veten, t’i shtyjmë ato, të mendojmë se nuk i kemi, por kjo mund të jetë vërtet e keqe për ne.”

Kur lindin ndjenja negative, ajo rekomandon shmangien e gjërave të tilla si lufta, fajësimi dhe përdorimi i alkoolit e drogës për të përballuar.

Është e rëndësishme t’i jepni vetes kohë dhe hapësirë ​​për të gjetur mënyra pozitive për të përballuar situatat negative.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika