Si të përgatisim palëpeta me puding?

Vetëm një përbërës tjetër ka shije krejtësisht të ndryshme nga ajo që zakonisht i shijojmë.

Përbërësit:

 • – 150 g puding sipas dëshirës (vanilje, çokollatë…),
 • – 100 ml ujë të gazuar,
 • – 1 vezë,
 • – 1 lugë çaji sheqer vanilje,
 • – 1 lugë çaji mjaltë,
 • – miell,
 • – 1 lugë çaji pluhur për ëmbëlsira,
 • – pak kripë.

Përgatitja:

 1. Rrihni vezën me pak kripë, më pas shtoni atë masë në masën e përgatitur më parë dhe përzieni të gjitha mirë me mikser.
 2. I shtoni miell derisa të arrini trashësinë e dëshiruar.
 3. Palëpetat piqni në një tigan të nxehtë dhe mbushni sipas dëshirës.

Ju bëfshin mirë.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika