Si të transferoni historikun e bisedave në WhatsApp nga Android në iOS

WhatsApp e zbuloi një veçori, e cila i lejon përdoruesit e këtij aplikacioni të transferojnë historikun e bisedave nga Android në iOS

Ilustrim

WhatsApp njoftoi të mërkurën se përdoruesit e tij tani do të jenë në gjendje të transferojnë historinë e tyre të plotë të bisedave nga Android në iOS dhe anasjelltas. Kjo veçori u njoftua fillimisht vitin e kaluar gjatë ngjarjes Galaxy Unpacked.

Para tij, përdoruesit e WhatsApp duhej të mbështeteshin në aplikacionet e palëve të treta, për të transferuar historinë e tyre të bisedave ose thjesht ta humbnin atë gjatë ndërrimit. Platforma në pronësi të Meta-s fillimisht e kishte vënë në dispozicion këtë veçori në një përditësim beta. Fatkeqësisht, kjo veçori ende nuk e transferon historinë tuaj të thirrjeve dhe pagesave në WhatsApp.

WhatsApp njoftoi zyrtarisht lëshimin e veçorisë së re të migrimit përmes një Tweet-ti. Kompania ka përditësuar faqen e saj FAQ për të nxjerrë në pah metodën e transferimit të historisë së bisedave WhatsApp nga Android në iOS. Përdoruesit duhet të marrin parasysh disa gjëra përpara se të ecin përpara me migrimin – smartphone i tyre Android duhet të jetë në Android 5 ose më të lartë dhe iOS 15.5 ose më lart duhet të instalohet në iPhone-in e tyre.

Transferimi ndodh me valë, kështu që të dyja pajisjet tuaja duhet të lidhen me të njëjtin rrjet Wi-Fi. Për më tepër, rekomandohet që të lidhni celularët me një burim energjie gjatë transferit.

Gjatë ngjarjes Galaxy Unpacked të vitit të kaluar, WhatsApp zbuloi se kjo veçori e re e migrimit do të jetë fillimisht e disponueshme për smartfonë të zgjedhur Samsung . Veçoria më pas u bë e disponueshme për një bazë më të gjerë përdoruesish si pjesë e një përditësimi beta .

Si të transferoni nga Android në iPhone

Ndiqni kërkesat në ekran pasi hapni aplikacionin ‘Move në iOS’ në telefonin tuaj Android.

Shtypeni kodin e shfaqur në iPhone në telefonin tuaj Android.

Prekni “Continue”  dhe ndiqni kërkesat në ekran.

Zgjidhni WhatsApp  në ekranin e Transferimit të të Dhënave

Prekni ‘Start’  në telefonin tuaj Android dhe prisni që WhatsApp të përgatisë të dhënat për eksport. Do të dilni nga telefoni juaj Android sapo të përgatiten të dhënat.

Prekni ‘Next’  për t’u kthyer në aplikacionin Zhvendos në iOS.

Shtypeni ‘Continue’  për të transferuar të dhënat nga telefoni juaj Android në iPhone tuaj dhe prisni që të lëvizni në iOS për të konfirmuar se transferimi është përfunduar.

Instaloni versionin më të fundit të WhatsApp nga App Store.

Hapni WhatsApp dhe identifikohuni duke përdorur të njëjtin numër telefoni të përdorur në pajisjen tuaj të vjetër.

Prekni ‘Start’  kur ju kërkohet dhe lejoni që procesi të përfundojë.

Do t’i shihni bisedat tuaja në pajisjen e re pasi të përfundoni aktivizimin e saj. Veçanërisht, të dhënat e transferuara nuk do të ngarkohen në iCloud derisa të krijoni një kopje rezervë. Të dhënat do të mbeten në pajisjen tuaj Android derisa të çinstaloni WhatsApp ose të fshini telefonin inteligjent.

Gjërat që duhen mbajtur parasysh përpara se të transferoni historikun e bisedave

Android OS Lollipop, SDK 21 ose më lart, ose Android 5 ose më lart i instaluar në pajisjen tuaj Android

iOS 15.5 ose më lart i instaluar në iPhone tuaj

Kaloni te aplikacioni iOS i instaluar në telefonin tuaj Android

WhatsApp iOS versioni 2.22.10.70 ose më lart në pajisjen tuaj të re

WhatsApp Android versioni 2.22.7.74 ose më lart në pajisjen tuaj të vjetër

Përdorni të njëjtin numër telefoni me telefonin tuaj të vjetër në pajisjen tuaj të re

iPhone juaj duhet të jetë i ri në fabrikë ose duhet të rivendoset në cilësimet e fabrikës për t’u çiftuar me aplikacionin Zhvendos në iOS dhe për të zhvendosur të dhënat nga telefoni juaj Android.

Të dyja pajisjet tuaja duhet të lidhen me një burim energjie.

Të dyja pajisjet tuaja duhet të lidhen me të njëjtin rrjet Wi-Fi ose do t’ju duhet të lidhni pajisjen tuaj Android me pikën kryesore të iPhone tuaj.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika