Si t’i bllokoni mesazhet ‘spam’ në Gmail?  

Këtu mund të gjeni mënyrën se si të ndaloni mesazhet e padëshiruara (spam) në platformën Gmail që iu vijnë nga sajte të ndryshme

Ilustrim

Çdo ditë, në Gmail mund të pranoni mesazhe të padëshiruara (spam) nga ID-të e rastësishme, si dhe sajtet dhe emailet promovuese nga markat ku nuk jeni abonuar kurrë.

Nëse provoni ti fshini, ky mund të jetë një proces i lodhshëm, sepse fluksi i spamit është i pafund.

Nëse ju ndodh kjo në Gmail, këtu janë disa hakime të thjeshta që mund t’ju ndihmojnë të pastroni kutinë tuaj hyrëse dhe ta mbani atë pa mesazhe të padëshiruara.

Raportoni dhe çregjistrohuni nga emaili i padëshiruar

Hyni në Gmail dhe zgjidhni të gjitha emailet e padëshiruara nga të cilat dëshironi të çregjistroheni (sigurohuni që të mos zgjidhni ndonjë ID të rëndësishme të emailit).

Klikoni në ikonën i në krye dhe do t’ju shfaqen opsionet për ‘Report spam’ ose ‘Report spam dhe undsubsribe’.

Kaloni nëpër listën e ID-ve të listuara dhe nëse nuk shfaqet asgjë e rëndësishme këtu, zgjidhni opsionin Report spam and unsubscribe dhe çregjistrohu .

Tani do të ndaloni marrjen e emaileve nga këto llogari.

Krijoni filtra për të zbuluar emailet e padëshiruara

Hapni Gmail, klikoni në kutinë e kërkimit në krye dhe shkruani unsubscribe për të listuar të gjitha emailet promocionale.

Zgjidhni të gjitha këto emaile të padëshiruara, por sigurohuni që të kontrolloni një herë në rast se ka një buletin ose postë që përdorni në të vërtetë dhe është e rëndësishme.

Klikoni në tre pikat në krye dhe zgjidhni Filtro mesazhe si këto .

Tani klikoni në opsionin create filter dhe zgjidhni atë që dëshironi të bëni me këto email. Nëse dëshironi që këto emaile të fshihen automatikisht, mund të klikoni në opsionin Create a filter dhe të zgjidhni opsionin Delete it.

Do të keni një dritare kërcyese në fund që ju njofton se është krijuar një filtër. Përveç fshirjes, mund të zgjidhni gjithashtu të filtroni emaile të tilla duke aplikuar etiketa ose duke i shënuar si të lexuara.

Përdorni një ID të përkohshme 

Kur ndani ID-në tuaj kryesore të Gmail-it në faqet e internetit të rastësishme, ID-ja juaj ndahet me disa palë të treta dhe rrezikoni të merrni emaile të padëshiruara. Ndonjëherë emailet e padëshiruara mund të duken të ligjshme dhe ju mund të përfundoni duke klikuar në lidhje ‘phishing’ që mund të përbëjnë rrezik për informacionin tuaj personal.

Në vend që të përdorni ID-në tuaj kryesore të Gmail në të gjitha sajtet e internetit, mund të ndani një të përkohshme.

Vizitoni çdo faqe interneti që ofron ID të përkohshme të postës elektronike, të tilla si temp-mail.org.

Tani kopjoni adresën e përkohshme të emailit që është e disponueshme dhe përdorni këtë në vend të ID-së tuaj aktuale të emailit kudo që dëshironi, dhe do t’i merrni emailet këtu në vend të llogarisë tuaj aktuale të Gmail. Përndryshe, mund të krijoni një ID të Gmail-it që synohet të përdoret vetëm në uebsajte të tilla.

Në këtë mënyrë, llogaria juaj kryesore e Gmail do të mbetet e sigurt dhe pa mesazhe të padëshiruara.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Detaje të reja nga vetëvrasja e Sokol Halilit

Burime të RTV Dukagjinit, kanë mësuar se Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, e ka vrarë veten në shtëpinë e...

LAJMI I FUNDIT: Vetëvritet i dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas shtatzënë, e ka vrarë veten. Kështu ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal...

Nga 30 ditë paraburgim për tri infermieret e përfshira në...

Gjykata Themelore në Pejë, ua ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh tri infermiereve, të cilat dyshohen se kanë keqtrajtuar fizikisht një grua...

Të fundit nga rubrika