Si u bënë “valltarë ukrainas”, “valltarët rusë”?

Galeria Kombëtare Britanike ka ndryshuar titullin e pikturës së Edgar Degas “valltarët rusë” në “valltarët ukrainas”, duke shpjeguar se kjo e bën titullin e pikturës më afër temës së saj.

Lëvizja ishte gjithashtu një ftesë për institucionet e tjera kulturore për të rishqyrtuar interpretimet ose etiketimet e gabuara të artit dhe trashëgimisë ukrainase, shkruan e përditshmja “The Guardian”.

Pas ftesës së ukrainasve në rrjetet sociale, galeria njoftoi se kishte ndryshuar titullin e veprës së impresionistit francez nga fillimi i shekullit të 20-të.

Bëhet fjalë për një pastel që paraqet trupat e aktoreve, të cilat u magjepsën nga artisti duke i parë të performonin në Paris. E verdha dhe e kaltra, ngjyrat kombëtare ukrainase janë të dukshme në shiritat e flokëve të lojëtarëve.

Një zëdhënës i Galerisë Kombëtare tha se: “titulli i kësaj pikture ka qenë objekt diskutimi për shumë vite dhe është trajtuar në literaturën shkencore. Titulli i imazhit për të pasqyruar më mirë temën”.

Disa javë më parë, një anëtar i departamentit të arsimit të galerisë vuri në dukje problemin, ndërsa një ukrainas me banim në Londër përdori gjithashtu Instagramin për ta bërë këtë.

Ndër ata që e mirëpritën masën e Galerisë Kombëtare ishte edhe Maria Kashchenko, themeluesja dhe drejtoresha me origjinë ukrainase e Njësisë së Artit në Ukrainë, e cila përfaqëson artistë të rinj në zhvillim, duke përfshirë 21 artistë ukrainas për momentin.

Unë e kuptoj që ‘art rus’ është bërë një term i thjeshtë ombrellë që ka qenë i dobishëm, por tani është me të vërtetë e rëndësishme që gjërat të rregullohen. Si ukrainas, në të kaluarën do ta gjeja veten duke u trajtuar si një ruse, ose ku trashëgimia ukrainase përshkruhet si ruse”, tha Kashchenko.

Kritika ndaj institucioneve kulturore të Mbretërisë së Bashkuar erdhi edhe nga Olesya Khromeychuk, drejtore e Institutit të Ukrainës në Londër, e cila shkroi për “Spiegel” të Gjermanisë muajin e kaluar: “çdo udhëtim në një galeri apo muze në Londër me ekspozita rreth artit ose kinemasë nga BRSS ose thjesht një keqinterpretimi dembel i rajonit si një Rusi e pafund. Ashtu si presidenti aktual i Federatës Ruse do të donte ta shihte”.

“Kuratorët nuk e kanë problem të paraqesin artin dhe artistët hebrenj, bjellorusë ose ukrainas si rusë. Në raste të rralla kur një ukrainas nuk paraqitet si një rus, ai ose ajo mund të portretizohet si ‘i lindur në Ukrainë’, siç ishte rasti me regjisorin Oleksandr Dovzhenko, në një nga ekspozitat e mëdha mbi artin revolucionar në Londër”.

Galeria Kombëtare tha për “The Guardian” se kërkimi mbi pikturat në koleksionin e saj po vazhdon dhe se informacioni për veprat e saj është përditësuar sipas nevojës.

Duke komentuar veprimet e ndërmarra në lidhje me veprën e Degas, zëdhënësi shtoi: “ne jemi gjithashtu shumë të hapur për të marrë komente nga publiku për vepra të caktuara dhe u përgjigjemi rregullisht komenteve të ndara nga audienca jonë, përfshirë ato në mediat sociale!”.

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika