Simptoma e çuditshme e 2-vjeçarit doli të ishte kanceri i mëlçisë

Vogëlushi u diagnostikua me hepatoblastoma, një formë e kancerit të mëlçisë që godet rreth një në çdo 750,000 fëmijë

Një dyvjeçari që i është dhënë pak shpresa për mbijetesë pasi u diagnostikua me një kancer ultra të rrallë të mëlçisë, e ka mposhtur sëmundjen.

Jaxon Barnes, dy vjeç, vuajti nga një stomak “i fortë” vetëm disa muaj pasi lindi – ndonëse nuk kishte asnjë dhimbje.

Ai u dërgua në A&E në gusht 2022 për një arsye tjetër, duke i bërë mjekët të zbulojnë një masë në mëlçinë e tij.

Jaxon u diagnostikua me hepatoblastoma, një formë e kancerit të mëlçisë që godet rreth një në çdo 750,000 fëmijë.

Shkaku i saktë i hepatoblastomës është i panjohur, por fëmijët janë në një rrezik më të lartë nëse kanë lindur para kohe, kanë hemihipertrofi – kur njëra anë e trupit rritet më shpejt se tjetra – ose kanë sindromën Beckwith-Wiedemann, të njohur si sindrome e rritjes së tepërt.

Simptomat varen nga madhësia e tumorit dhe mund të përfshijnë një bark të fryrë, dhimbje barku, lëkurë verdhëz, ethe, nauze dhe të vjella.

Jaxon, nga Carlisle, Cumbria, filloi menjëherë kimioterapinë dhe u paralajmërua se ka të ngjarë të ketë nevojë për një transplant të mëlçisë.

Testet më vonë treguan se kanceri ishte përhapur edhe në mushkëri.

Por vetëm pas përhapjes së kancerit në mushkëri në kërkim të trajtimeve alternative, konsulenti i Jaxon kontaktoi specialistë nga e gjithë bota.

Vetëm atëherë mjekët amerikanë sugjeruan ICE – një trajtim kimioterapie që përdoret zakonisht për trajtimin e limfomës.

Studimet kanë treguar se është një trajtim efektiv për hepatoblastomë, me norma të mbijetesës pesë dhe dhjetë vjet deri në 60 përqind.

Ai gjithashtu iu nënshtrua një operacioni për të hequr një pjesë të mëlçisë së tij në Spitalin e Përgjithshëm të Leeds. Një vit pas diagnozës së tij, në gusht 2023, ai u shpall më pas pa kancer.

Megjithatë kanceri i Jaxon është i rrallë dhe për shkak të gjithçkaje që ai ka kaluar, ka më shumë se 50 për qind mundësi që ai të kthehet.

Që nga gushti, ai gjithashtu ka filluar të ecë e të flasë dhe ka filluar të shkojë në çerdhe./ MailOnline.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika