Sipas Kurtit, janë 4 arsye që e bëjnë një konflikt të mundshëm me Serbinë

Kryeministri Kurti ka deklaruar se asnjëherë nuk ka shtrënguar duart me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Krahas kësaj, ai ka dhënë katër arsye se pse një konflikt me Serbinë mund të imagjinohet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se sipas tij, ekzistojnë katër arsye që potencialisht mund të ketë një konflikt me Serbinë.

Në një intervistë për “Republik”, Kurti ka thënë se mbetet vigjilent ndaj raporteve me Serbinë e njëherësh, edhe të shqetësuar.  Një ndër arsyet se pse mund të ndodh një konflikt, sipas Kurtit janë mosnjohja e pavarësisë, mospajtimi i Serbisë për kriemt e kryera përgjatë luftës dhe të tjera.

“Së pari, Serbia ende nuk e njeh pavarësinë e Kosovës. Ajo lufton kundër njohjes sonë ndërkombëtare dhe në të njëjtën kohë financojnë strukturat ilegale brenda Kosovës për të minuar sundimin e ligjit dhe sovranitetin tonë. Së dyti: Në Serbi nuk mund të pajtohen me krimet e luftës të kryera në vitet 1990. Nuk ka keqardhje. Arsyeja e tretë që më shqetëson: Kosova është demokraci, Serbia jo. Kushdo që kufizohet me një autokraci është në rrezik. Së katërti, Beogradi zyrtar mban lidhje të ngushta me presidentin despotik rus Putin. Vuçiq e ka takuar Putinin gati 20 herë në 10 vjet, më e fundit më 25 nëntor 2021 në Soçi, tre muaj para fillimit të luftës”, ka deklaruar Kurti.

Ndër të tjera, Kurti ka deklaruar se asnjëherë nuk ka shtrënguar duart me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq gjë për të cilën thotë se nga tre herët që janë takuar ishte përgjatë kohës së pandemisë dhe në atë të katërtën, nuk kishte një marrëveshje përfundimtare.

Kurti ka përmendur edhe ndryshimin e targave. Ai për këtë ka thënë se ka ende kohë për të riregjistruar makinat.

“Ne po punojmë shumë që serbët në Kosovë të kalojnë në targat e Kosovës. Sepse vetëm ata janë të ligjshëm në këtë shtet. Tani ia kam shtrirë dorën popullit. Kushdo që regjistron tavolinën e tij deri më 31 tetor nuk paguan as taksa dhe as tarifë regjistrimi për mjetin. Kjo është shumë tërheqëse për serbët në Kosovë. Pikërisht për këtë po bëjnë presion strukturat ilegale. Por ka ende kohë të mjaftueshme për të riregjistruar panelet tuaja”, ka deklaruar Kurti.

Megjithatë, jo i gjithë komuniteti serb në veri ka rënë dakord për ndryshimin e targave për të cilat, Kurti thotë se nga një nëntori i këtij viti, ato do të cilësohen sikurse të paligjshme dhe se për të njëjtat, do të veprojë në përputhje me ligjin.

I pyetur se a mund t’u besonte amerikanëve, Kurti ka thënë se NATO i ofron Kosovës mbrojtje dhe siguri dhe në këmbim, Kosova përpiqet të kontribojë.

“NATO do të mbetet në Kosovë sepse Kosova dëshiron të anëtarësohet në NATO. Të dyja janë pjesë e historisë së njëri-tjetrit – dhe kjo do të vazhdojë të jetë kështu edhe në të ardhmen…NATO na ofron mbrojtje dhe siguri, dhe ne gjithashtu kontribuojmë diçka në aleancën e mbrojtjes perëndimore. Nga marsi deri në qershor të vitit të kaluar morëm pjesë në stërvitjen ushtarake “Defender Europe” me 330 ushtarë dhe së bashku me ushtrinë amerikane dërguam një forcë paqeruajtëse në Kuvajt”, ka deklaruar Kryeministri.

 

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika