Sipas Sazan Ibrahimit, Qeveria e Kosovës po i ndëshkon vetëm mësimdhënësit

Mos ekzekutimi i pagave vetëm për mësimdhënësit, është cilësuar si ndëshkim nga Kryetari i Asociacioni të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi, i cili ka thënë se dhe punëtorët e administratës dhe pse kanë qenë në grevë por paga ndaj tyre janë ekzekutuar

Drejtori Ekzekutiv i AKK-së, Sazan Ibrahimi

 

Kryetari i Asociacioni të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi, ka treguar sesi është i habitur në deklarata e ministres së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë e Inovacionit, Arbërie Nagavcit,  ku kjo e fundit kishte thënë se komunat i kanë fajet për mos ekzekutimin e pagave sepse, sipas saj komunat nuk i kanë dorëzuar listat.

Por këtë deklaratë të  parës se Arsimit në Kosovë sipas Ibrahimit, është përgënjeshtruar sepse “të gjitha Komunat e Kosovës i kanë dorëzuar listat e pagave deri me 10 shtator të këtij viti”.

Më tej ai ka sqaruar se data 10 është afati i fundit për t’i dorëzuar listat ndërsa ekzekutimi i pagave ka afat deri me datën pesë  sipas Ibrahim-it.

“Listat e pagave me infrastrukturën ligjore në Republikën e Kosovës, duhet të dorëzohen nga komunat në nivelin qendrorë, ndërsa niveli qendror nuk ka as një kompetencë për veç ekzekutimit të pagave”, ka deklaruar, Sazan Ibrahimi në RTV Dukagjin, në emisionin FIVE.

Sipas tij është duke përdorur standard i dyfishtë, sepse në grevë nuk ka qenë vetëm sindikata e Arsimit por dhe  sindikata e Shërbyesve civil.

Ibarahimi, ka përfunduar duke thënë se vetëm mësimdhënësit janë ndëshkuar sepse punëtorët e administratës dhe pse kanë qenë në grevë por pagat ndaj tyre janë ekzekutuar.

 

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika